Lublin na bieżąco

Śledź nas na:
wywiad-grzegorz-sirko-pracuje-w-lublinie

Blog

„Ostatnie osiem lat było milowym krokiem w rozwoju miasta”

Kampania „Pracuję w Lublinie” jest oparta na prawdziwych historiach osób, które bez większych problemów znalazły zatrudnienie zgodne z ich wykształceniem w lubelskim przemyśle. Kolejnym z bohaterów jest pan Grzegorz Sirko, specjalista ds. marketingu i sprzedaży w GT85 Polska, który opowiedział nam, dlaczego warto wrócić do Lublina i tutaj pracować.

Tytuł zastępczy

Blog

Integracja studentow zagranicznych

Internacjonalizacja szkolnictwa wyższego to globalny trend rozwijający się w środowisku akademickim i lokalnym w Polsce. Migracja studentów zagranicznych jest złożonym procesem, w którym uczestniczą studenci, środowiska akademickie, miasta, społeczeństwo obywatelskie i przedsiębiorcy. Jednym z najtrudniejszych zagadnień związanych z tym procesem jest kwestia integracji studentów z zagranicy.

Tytuł zastępczy

Blog

Obsługa inwestora to przede wszystkim ludzie

Często gdy wyobrażamy sobie procesy inwestycyjne, w których ważą się losy wielomilionowych przedsięwzięć, to skupiamy się na wielkich firmach, obiektywnych kryteriach ekonomicznych i kwestiach prawno-administracyjnych, a zapominamy o ludziach i ich wkładzie w końcowy sukces projektu. Nasza praktyka pokazuje jednak, że kluczem w relacjach samorządu z biznesem są relacje międzyludzkie.

dlaczego-w-lublinie-studiuje-tylu-studentow-miedzynarodowych

Blog

Dlaczego w Lublinie studiuje tylu międzynarodowych studentów?

Lublin w ostatnich latach stał się jednym z najchętniej wybieranych przez studentów z zagranicy ośrodków akademickich w Polsce. Już od kilku lat jest najbardziej umiędzynarodowionym studencko miastem – przed Warszawą, Krakowem czy Poznaniem. Udało się to dzięki przemyślanej strategii przyjętej sześć lat temu, której efekty są dziś widoczne jak na dłoni.

Tytuł zastępczy

Blog

„Nie ma problemu ze znalezieniem pracy w Lublinie”

Kampania „Pracuję w Lublinie”, jest oparta na prawdziwych historiach osób, które bez większych problemów znalazły zatrudnienie zgodne z ich wykształceniem w lubelskim przemyśle. Jedną z jej bohaterek jest pani Ewa Izdebska, która na co dzień zajmuje się programowaniem robotów przemysłowych.

Tytuł zastępczy

Blog

Pracuję w Lublinie

W Lublinie działa kilkaset firm z różnych gałęzi przemysłu, które łącznie zatrudniają blisko 18 tys. osób, a wiele z nich wciąż poszukuje pracowników. Miasto Lublin startuje z kampanią skierowaną do mieszkańców miasta i regionu „Pracuję w Lublinie”, która ma przybliżyć sektor lubelskiego przemysłu i pokazać możliwości zatrudnienia w firmach z Lublina, których szybki rozwój w ostatnich latach związany był z wprowadzaniem innowacyjnych produktów, budową nowoczesnych zakładów i ekspansją międzynarodową.

lubelskie -wyzyny

Blog

Lubelskie Wyżyny Gospodarcze - wizja rozwoju gospodarczego miasta

Lubelskie Wyżyny Gospodarcze to powstała w lubelskim ratuszu koncepcja kompleksowego opisu oraz wizji rozwoju funkcjonujących w mieście dużych ekosystemów gospodarczych tworzących ekonomiczny krajobraz miasta. Kreują go zarówno tradycyjne branże, mające swoje źródła w industrialnym dziedzictwie Lublina - przemyśle elektromaszynowym, lotniczym, chemicznym i spożywczym, jak i nowoczesne gałęzie przemysłu i usług oparte na technologiach informacyjnych, kapitale ludzkim oraz nowoczesnej infrastrukturze.

Tytuł zastępczy

Blog

Co dalej ze Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi?

Ustawa o Polskiej Strefie Inwestycji jest procedowana w Sejmie i najprawdopodobniej zostanie uchwalona w ciągu najbliższych kilku tygodni. Obecnie jest na etapie prac w Komisji Gospodarki i Rozwoju.

Tytuł zastępczy

Blog

Konferencja o miastach przyszłości

Jak budować miasto jutra? – odpowiedzi na to pytanie szukali międzynarodowi eksperci z dziedziny foresightu dla miast, współwytwarzania, współzarządzania oraz narzędzi technologicznych i społecznych w ramach Konferencji Miasta 2050. Wydarzenie zgromadziło ponad 300 uczestników – przedstawicieli samorządów lokalnych, instytucji badawczo-naukowych, lokalnych działaczy i społeczników, reprezentantów instytucji kultury, po mieszkańców Lublina, studentów lubelskich uczelni.

Tytuł zastępczy

Blog

Jak skutecznie komunikować gospodarczy potencjał miasta?

Doświadczenia Lublina związane z wieloletnim zarządzaniem wizerunkiem wskazują na ogromy potencjał tkwiący w koncepcji inspiracji. To ona bardzo często jest źródłem nowych pomysłów i idei stanowiących fundament sukcesu przedsiębiorców tworzących unikalne, nieszablonowe rozwiązania biznesowe i technologiczne zmieniające obraz rynku. Ich osiągnięcia są siłą napędową realizowanego od pięciu lat projektu Kreatywni, którego celem jest propagowanie dobrych, rynkowych praktyk będących inspiracją dla wszystkich poszukujących swojej drogi rozwoju.

Tytuł zastępczy

Blog

Radom i Starachowice będą współpracowały z Lublinem na rzecz wzmocnienia branży motoryzacyjnej i maszynowej

19 marca prezydenci Lublina, Radomia i Starachowic podpisali list intencyjny, którego celem jest nawiązanie ścisłej współpracy oraz dążenie do realizacji wspólnych przedsięwzięć służących wzmocnieniu rozwoju przemysłu motoryzacyjnego i maszynowego jako tradycyjnej, sięgającej okresu międzywojennego specjalizacji gospodarczej Polski południowo-wschodniej.

Wywiad z Bartoszem Łopińskim

Blog

Za kilka lat będziemy zatrudniać w Lublinie 1000 osób

Bartosz Łopiński – Prezes Billennium, firmy z branży usług IT – w rozmowie o tym, dlaczego Lublin stał się globalnym Centrum Usług (Service Delivery Center), a unikalna współpraca w ramach ekosystemu LWIT tworzy świetne warunki dla rozwoju sektora IT w mieście.

CheckIT 2018

Blog

Lublin kształci programistów

Za nami piąta edycja konferencji CHECK IT. W tym roku frekwencja i zainteresowanie po raz kolejny przerosły nasze oczekiwania. Wydarzenie przyciągnęło ponad 1 000 osób nie tylko z Lubelszczyzny, ale również z sąsiednich województw.

Billennium

Blog

Billennium – globalna firma IT z centrum usług w Lublinie

Billennium to polska firma, która świadczy usługi IT dla klientów z całego świata, a jej operacje na skalę globalną zarządzane są z nowoczesnego oddziału w Lublinie.

Praca.lublin.eu

Blog

Jest praca w Lublinie

Pewnie każdy z nas słyszał kiedyś miejską legendę o tym, że w Lublinie nie można znaleźć pracy. Jak to w legendach, niewiele w tym prawdy. Udowadnia to serwis Praca.lublin.eu, w którym można znaleźć ponad 150 lubelskich firm, które poszukują pracowników.

Kreatywne Przemiany

Blog

Lubelskie Kreatywne Przemiany

Lubelska gospodarka to nie tylko duże międzynarodowe firmy, które odnoszą znaczne sukcesy w Polsce i na świecie. To również mała, lokalna przedsiębiorczość. Właśnie dla niej powstał konkurs "Kreatywne przemiany".

Przedsiębiorcze dzieciaki

Blog

Przedsiębiorcze dzieciaki

Miasto Lublin nie tylko dba o wspieranie obecnie działających w mieście przedsiębiorców, ale również o przyszły krajobraz gospodarczy miasta. Z tego powodu zainicjowano projekt „Przedsiębiorcze dzieciaki”, który ma uczyć i zachęcać do zachowań przedsiębiorczych najmłodsze pokolenia lublinian.

Rekordy na lotniksu

Blog

Rekordowy początek roku na lubelskim lotnisku

Pierwsze dwa miesiące 2018 roku przyniosły rekordowe wyniki pod względem liczby obsłużonych pasażerów na lubelskim lotnisku. W styczniu i lutym z Portu Lotniczego Lublin skorzystało ponad 71 tysięcy pasażerów.

Dynamiczny rozwój Podstrefy Lublin

Blog

Dynamiczny rozwój Podstrefy Lublin

W Lubelskiej Podstrefie Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec pracuje już ponad 4 tys. osób. Obecnie na jej terenie funkcjonuje 51 inwestorów, którzy zainwestowali już ponad 1,5 mld złotych i deklarują inwestycje na poziomie kolejnego 1 mld zł.

s19-lubartów

Blog

S19-„Via Carpatia” bliżej realizacji

24 stycznia 2018 roku podpisano umowę na opracowanie koncepcji programowej 24-kilometrowego odcinka S19 od obwodnicy Lublina do węzła Lubartów Północ. Droga powstanie najpóźniej do końca 2024 roku.

Odkrywaj gospodarkę miasta