Lublin na bieżąco

Śledź nas na:
Tytuł zastępczy

Blog

Lublin wysoko na rynku powierzchni biurowych

Według raportu „At a Glance — Regionalne Rynki Biurowe — II połowa 2018”, sporządzonego przez Dział Analiz Rynkowych i Doradztwa BNP Paribas Real Estate Poland, Lublin plasuje się na 7. miejscu wśród regionów pod względem poziomu nowej podaży i zapotrzebowania na powierzchnie biurowe w 2018 roku.

seminarium-inwestycje-w-estonii

Blog

Seminarium „Estonia – innovative platform for international business”

Lubelska Fundacja Rozwoju oraz Enterprise European Network zapraszają lubelskich przedsiębiorców na seminarium „Estonia – innovative platform for international business”, które odbędzie się już 8 marca 2019 roku.

Tytuł zastępczy

Blog

Jaki będzie Lublin 2030?

Projekt Urzędu Miasta „Wymyślmy wspólnie Lublin” został doceniony przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Tym samym lubelski ratusz otrzyma 3,6 mln zł na realizację partycypacyjnego procesu budowy nowej strategii rozwoju miasta.

Tytuł zastępczy

Blog

Rusza tegoroczna edycja „Przedsiębiorczych dzieciaków”!

Projekt „Przedsiębiorcze dzieciaki” to seria warsztatów, których celem jest budowanie w najmłodszych lublinianach postawy przedsiębiorczości. W tym roku rusza już druga edycja projektu. Zapisy trwają do 4 marca 2019 roku.

Tytuł zastępczy

Blog

Lublin skutecznie wykorzystuje fundusze unijne

Główny Urząd Statystyczny opublikował zestawienie polskich gmin pod względem realizacji projektów z wykorzystaniem środków unijnych w połowie ubiegłego roku. Lublin w rankingu znalazł się na 5. miejscu spośród 2478 ocenianych jednostek.

Tytuł zastępczy

Blog

Ursus Bus wyprodukuje narodowy autobus elektryczny

Ursus Bus z siedzibą w Lublinie zwyciężył w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na opracowanie i wyprodukowanie ponad 1000 narodowych autobusów elektrycznych.

Tytuł zastępczy

Blog

MLP Group otworzy pod Lublinem drugi park logistyczny

Wiodący deweloper i zarządca powierzchni magazynowo-produkcyjnych MLP Group planuje budowę drugiego już w regionie parku logistycznego o łącznej powierzchni użytkowej przekraczającej 50 tys. m2.

Tytuł zastępczy

Blog

Kapitał ludzki i jakość życia atutami Lublina

O atrakcyjności miasta w oczach mieszkańców decydować będą dobre warunki do życia. Przedsiębiorcy i potencjalni inwestorzy docenią z kolei jego efektywność kosztową oraz wysoko wykwalifikowany kapitał ludzki. Wszystkie te cechy skupia Lublin – miasto o wielkim potencjale biznesowym i przyjaznej atmosferze.

Tytuł zastępczy

Blog

„Czego potrzebuje Lublin?” Miasto oczami mieszkańców

Mieszkańcy są najważniejszym ogniwem w procesie budowania bezpiecznego, nowoczesnego i silnego gospodarczo miasta. Ich opinia stanowi inspirację dla władz samorządowych w realizowaniu swojej misji. W internetowym badaniu ankietowym lublinianie wyrazili swoją opinię na temat miasta i poszczególnych dzielnic. Jakie są wyniki?

Tytuł zastępczy

Blog

Efektywność kosztowa Lublina przyciąga inwestorów

Atrakcyjność miasta zależy od wielu czynników. Dla potencjalnych inwestorów jednym z najważniejszych kryteriów jest zwrot z inwestycji. Kluczem to niego jest efektywność kosztowa. To właśnie cecha, którą posiada Lublin – miasto z wielkim potencjałem gospodarczym.

Tytuł zastępczy

Blog

Lubelski Creative Lab wzorem dla programów akceleracyjnych

Lubelskie stratupy, według badania Fundacji Startup Poland, stanowią 6 proc. wszystkich tego typu mikrofirm w Polsce. To zasługa kreatywności lublinian, a także wsparcia ze strony samorządu i lokalnych mentorów. Program Creative Lab opracowany przez Urząd Miasta Lublin został uznany za dobrą praktykę we wspieraniu przemysłów kreatywnych.

Tytuł zastępczy

Blog

Lublin ponownie w czołówce polskich miast według rankingu fDi Magazine

Lublin po raz kolejny został doceniony na arenie międzynarodowej. W corocznym rankingu „Polskie miasta przyszłości 2019/20” sporządzonym przez prestiżowe pismo fDi Magazine, należącym do grupy Financial Times, Lublin uplasował się na wysokich pozycjach w dwóch kategoriach – 2. miejscu w kategorii „Efektywność kosztowa” przed Łodzią, Szczecinem i Krakowem oraz 6. w kategorii „Kapitał ludzki i styl życia” zaraz za Wrocławiem, Poznaniem i Gdańskiem.

Tytuł zastępczy

Blog

Powstanie nowe centrum biznesowe Lublina

Lubelska dzielnica Za Cukrownią, funkcjonująca dotychczas w dużej mierze jako obszar industrialny, zyska nowe życie. Wszystko to dzięki uchwalonemu pod koniec 2018 roku miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego tego terenu.

Tytuł zastępczy

Blog

Lublin dołączył do Emerging Europe Alliance

Podczas Konferencji BSS Forum 2019 w Łodzi Mariusz Sagan, Dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin, podpisał akces Lublina do Emerging Europe Alliance for Business Services, Innovation & Technology. Lublin jest drugim miastem w Polsce w tym stowarzyszeniu wspierającym innowacje i kreatywność w Europie Wschodniej.

Tytuł zastępczy

Blog

Lublin członkiem EIT Urban Mobility

W dniu 5 grudnia 2018 r. Konsorcjum MOBiLus wygrało projekt ogłoszony przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) w celu utworzenia wspólnoty wiedzy i innowacji (KIC) w dziedzinie Mobilności w mieście - zaprojektowania, zbudowania i wdrożenia nowatorskich systemów zapewniających bardziej zrównoważony transport miejski. Od 1 stycznia 2019 r. nosi nazwę EIT Urban Mobility - zrzesza 48 organizacji partnerskich oraz 39 stowarzyszonych m.in. Lublin.

Tytuł zastępczy

Blog

Europejski Projekt MAKING-CITY rozpoczęty

MAKING-CITY to nowy wielkoskalowy projekt demonstracyjny, finansowany z programu badawczo-innowacyjnego Horyzont 2020. Rozpoczął się oficjalnym spotkaniem zorganizowanym w dniach 13–14 grudnia 2018 r. w Valladolid w Hiszpanii i zgromadził przedstawicieli z 34 partnerów pochodzących z 9 krajów. Celem 60-miesięcznego projektu z budżetem opiewającym na ponad 20 milionów euro jest rozwiązanie problemu nadmiernej emisji CO2 w miastach i zademonstrowanie transformacji miejskiego systemu energetycznego w kierunku miast o niskiej emisji dwutlenku węgla w oparciu o koncepcję PED (Positive Energy District).

Tytuł zastępczy

Blog

Podsumowanie roku 2018 na rynku biurowym

2018 był kolejnym bardzo dobrym rokiem dla komercyjnego rynku nieruchomości biurowych w Lublinie. Podaż nowoczesnej powierzchni biurowej wzrosła o kilkanaście procent, przekraczając 200 tys. m2.

Tytuł zastępczy

Blog

Prezentacja raportu „Analiza stanu przemysłów kreatywnych w Lublinie”

Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów w dniu 11 grudnia 2018 zorganizował spotkanie na temat rozwoju sektora kreatywnego w Lublinie. Tematem spotkania była prezentacja wyników raportu „Analiza stanu przemysłów kreatywnych w Lublinie” przygotowanego przez prof. Radosława Mącika z UMCS wraz z zespołem. Raport powstał od czerwca do listopada bieżącego roku w ramach realizacji projektu Regional Creative Industry Alliance będącego częścią programu Interreg Europe.

Tytuł zastępczy

Blog

Lublin 2030 – europejska metropolia?

Na rynek wydawniczy trafia właśnie kolejna publikacja poświęcona rozwojowi ekonomicznemu Lublina. Monografia „Lublin 2030 – europejska metropolia?” to próba wieloaspektowego spojrzenia na gospodarkę Lublina – zarówno na jej obecny kształt, jak i na kierunki możliwych zmian. Pozycja  może stanowić cenne źródło informacji dla zainteresowanych problematyką gospodarczą miasta, poszerzając wiedzę o źródłach jego powodzenia.

Tytuł zastępczy

Blog

Przedsiębiorczy Lublin

Władze samorządowe Lublina zdają sobie sprawę, że to gospodarka jest głównym motorem napędowym rozwoju miasta. Dlatego prowadzone są bardzo aktywne działania mające na celu przyciąganie nowych inwestorów z rynków przemysłu i usług oraz zachęcanie już obecnych do reinwestycji. Miasto nie zapomina jednak o małej przedsiębiorczości, oferując jej wiele różnego rodzaju inicjatyw wsparcia.

Odkrywaj gospodarkę miasta