Lublin na bieżąco

Śledź nas na:

"Uczeń na Wyżynie IT" powraca!

Już w październiku ruszy 2. edycja tego wydarzenia. Uczniowie lubelskich liceów i techników znów będą mieli szanse wziąć udział w warsztatach informatycznych prowadzonych przez specjalistów z działających w Lublinie firm z branży IT. Dziś odbyła się konferencja prasowa promująca wydarzenie.

Tytuł zastępczy

Dziś w Ratuszu miała miejsce konferencja prasowa, podczas której zapowiedziano program tegorocznej edycji cyklu warsztatów „Uczeń na Wyżynie IT”.  Wydarzenie to skierowane jest zarówno do uczniów liceów i techników, którzy interesują się informatyką, jak i młodzieży, której świat nowych technologii nie jest jeszcze do końca znany. Podczas warsztatów, które poprowadzą przedstawiciele firm z branży IT, uczestnicy pozyskają wiedzę na temat zasobów lubelskiego sektora informatycznego. Celem warsztatów jest zachęcenie uczniów do rozwijania swoich pasji związanych z nowymi technologiami, zaprezentowanie potencjału lubelskiego sektora IT, a przede wszystkim pokazanie szerokiego kontekstu branży IT, czyli ról i stanowisk pracy innych niż programista i tester oraz tego, że każdy można znaleźć dla siebie miejsce w IT, jeżeli tylko wykaże minimum zaangażowania.

Partnerami projektu są firmy IT: Bottega IT Minds, DataArt Poland Sp. z o.o., Edge One Solutions Sp. z o.o., EMBIQ Sp. z o.o., intive SA, Lingaro Sp. z o.o., Mobica Limited Sp. z o.o., Onwelo SA, Predica Sp. z o.o. oraz Sollers Consulting Sp. z o.o.

- Lublin to jeden z najprężniej rozwijających się ośrodków IT w kraju. Szacujemy, że rynek ICT zasila pond 1800  firm. W przeciągu ostatnich ośmiu lat zanotowaliśmy wejście ponad 30 firm z branży ICT zarówno polskich, jak i zagranicznych. Od 2012 r. poprzez realizację programu „Lubelska Wyżyna IT” rozwijamy i integrujemy lubelski sektor IT. Obecnie możemy pochwalić się silnym i zjednoczonym ekosystemem IT, czego dowodem jest m.in. organizacja wydarzenia „Uczeń na Wyżynie IT”. Lublin może być dumny z tego, że firmy z lubelskiej branży IT z własnej woli i dla wyższej idei angażują się w podnoszenie kompetencji młodzieży z zakresu nowych technologii oraz dbają o rozwój całego środowiska informatycznego. - stwierdził Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

- Rynek pracy w sektorze IT w Lublinie dynamicznie się rozwija. W tym momencie zatrudniamy ponad 4000 pracowników w sektorze IT, a zapotrzebowanie na osoby z wykształceniem informatycznym stale rośnie. Wychodząc naprzeciw temu wyzwaniu, dajemy szansę młodym ludziom, aby już dziś mogli nabyć wiedzę potrzebną do rozpoczęcia przygody z  branżą IT. Poprzez warsztaty „Uczeń na Wyżynie IT” chcemy zachęcić uczniów do studiowania kierunków informatycznych, pokazując im jaka kariera czeka ich po uzyskaniu dyplomu, a może nawet jeszcze wcześniej - mówi dr Mariusz Sagan, Dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin.

W programie wydarzenia przewidziano prezentacje na temat wizji przyszłości świata IT, możliwości zatrudnienia oraz kompetencji pracowników wymaganych na danych stanowiskach pracy. Ponadto uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć, jak zbudować własny SmartHome z Raspberry Pi oraz pogłębić swoją wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji i Azure Cognitive Services. Dodatkowo wydarzenie uatrakcyjni możliwość zwiedzenia nowoczesnych biur firm IT oraz zobaczenia „od kuchni”, jak wygląda praca w tej branży. 

- Uczestników warsztatów czeka solidna dawka wiedzy o podstawach świata IT plus hot topic. Tym razem opowiemy o SmartHome jako część IoT. Dziś SmartHome to nie magiczna wiedza. Dziś jego elementy kupisz w dobrym markecie budowlanym. Do tego tablet i ciekawość tematu -  tyle wystarczy. Od SmartHome rzut kamieniem do SmartOffice. A stąd to już tylko kroczek do SmartCity - dodaje Mariusz Jastrząb z firmy Intive.

- Technologie IT, którymi ekscytuje się i które rozwija z pasją moje pokolenie, to dla młodego odbiorcy kolejna usługa jak woda i prąd - coś co zawsze było "w ścianie" i nie wiadomo, jak to działa tak naprawdę. W trakcie mojej prezentacji będę chciał pokazać, że najciekawsze wciąż jeszcze przed nami i warto się zagłębić bardziej niż po prostu konsument treści - wyjaśnia Sławomir Sobótka, firma Bottega IT Minds.


Uczeń na Wyżynie IT

ul. Nałęczowska 14, Lublin

I tura: 22 października 2019

II tura: 26 listopada 2019

III tura: 28 stycznia 2020

IV tura: 25 lutego 2020

  • Podziel się:

Odkrywaj gospodarkę miasta