Lublin na bieżąco

Śledź nas na:

BioMaxima S.A. z innowacyjnym rozwiązaniem w testach na obecność koronawirusa

Wynik testu na obecność koronawirusa badacze otrzymają nawet w 10 minut. To innowacyjne rozwiązanie, które w ostatnim czasie zaprezentowała lubelska spółka BioMaxima S.A.

Tytuł zastępczy

Materiałem niezbędnym do przeprowadzenia badania będzie krew pełna, osocze lub surowica. Sam test będzie przeprowadzany przy pomocy indywidualnie pakowanych kasetek zawierających studzienkę i okienko testowe. Po umieszczeniu materiału badawczego w studzience wraz z kroplami buforu możliwe będzie odczytanie wyniku na obecność przeciwciał IgG i IgM przeciwko koronawirusowi (2019-nCoV) po upływie zaledwie 10 minut.

Sam test porównywany jest do komercyjnego PCR, a wyniki pokazują, że posiada on wysoką czułość i swoistość powyżej 85% w każdym z przypadków. 16 lutego br. została złożona deklaracja CE, umożliwiająca stosowanie testów na rynkach krajów Unii Europejskiej. Warto jednak zaznaczyć, że test przeznaczony jest do użytku profesjonalnego.

W niedalekiej przyszłości firma BioMaxima S.A planuje wprowadzić własny test genetyczny potwierdzający zakażenie koronawirusem. W tym przypadku będzie on wykorzystywał technikę real-time PCR. Jest to najskuteczniejsza, a także najbardziej wiarygodna metoda identyfikacji materiału genetycznego wirusa. Test będzie wykorzystywany w tzw. otwartych systemach. Oznacza to, że będzie wykonywany na platformach różnych producentów obecnych na wyposażeniu laboratoriów diagnostycznych.

Firma BioMaxima jest częścią priorytetowej dla rozwoju Lublina branży biotechnologicznej. Bogate zaplecze akademickie, a także wykwalifikowana kadra pozwalają na szybki wzrost ekosystemu. Dziś w branży biotechnologicznej działa kilkadziesiąt przedsiębiorstw, głównie sektora MŚP. Nie bez znaczenia pozostaje rozwój startupów, które regularnie rozpoczynają swoją działalność na terenie miasta.

  • Podziel się:

Odkrywaj gospodarkę miasta