Lublin na bieżąco

Śledź nas na:

Rozpoczęła się druga edycja warsztatów „Uczeń na Wyżynie IT”!

Za nami pierwsze warsztaty z cyklu „Uczeń na Wyżynie IT”. Ponad 200 uczniów z Lublina i woj. lubelskiego wzięło udział w niecodziennych warsztatach informatycznych, które odbyły się w Centrum Zana Office Park. Podczas spotkania młodzież z liceów i techników miała niepowtarzalną szansę, aby spotkać się twarzą w twarz z przedstawicielami lubelskiej branży IT, poszerzyć swoją wiedzę z zakresu możliwości kariery w branży informatycznej oraz zobaczyć na własne oczy jak wygląda praca w nowoczesnych biurach firm z tego sektora.

Rozpoczęła się druga edycja warsztatów „Uczeń na Wyżynie IT”!

„Uczeń na Wyżynie IT” to niecodzienne warsztaty organizowane przez Urząd Miasta Lublin wraz z przedstawicielami lubelskich firm z branży IT: Bottega IT Minds, DataArt Poland Sp. z o.o., Edge One Solutions Sp. z o.o., EMBIQ Sp. z o.o., intive SA, Lingaro Sp. z o.o., Mobica Limited Sp. z o.o, Onwelo SA, Predica Sp. z o.o. oraz Sollers Consulting Sp. z o.o. Celem warsztatów jest zachęcenie uczniów do rozwijania swoich pasji związanych z nowymi technologiami, zaprezentowanie potencjału lubelskiego sektora IT, a przede wszystkim pokazanie szerokiego kontekstu branży IT, czyli ról i stanowisk pracy innych niż programista i tester oraz tego, że każdy można znaleźć dla siebie miejsce w IT, jeżeli tylko wykaże minimum zaangażowania. Podczas warsztatów, które poprowadzili przedstawiciele firm z branży IT, uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat zasobów lubelskiego sektora informatycznego.

- Rynek pracy w sektorze IT w Lublinie dynamicznie się rozwija, w tym momencie zatrudniamy ponad 4000 pracowników w sektorze IT, a zapotrzebowanie na osoby z wykształceniem informatycznym stale rośnie. Wychodząc naprzeciw temu wyzwaniu dajemy szansę młodzieży, aby już dziś mogli nabyć wiedzę potrzebną do rozpoczęcia przygody z branżą IT. Poprzez warsztaty „Uczeń na Wyżynie IT” chcemy zachęcić uczniów do studiowania kierunków informatycznych, pokazując im jaka kariera czeka ich po uzyskaniu dyplomu, a może nawet jeszcze wcześniej - mówi dr Mariusz Sagan, Dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin.

Uczestnicy dzisiejszych warsztatów otrzymali solidną dawkę wiedzy na temat wizji przyszłości świata IT oraz możliwości, jakie stwarza rynek pracy w branży informatycznej. W programie znalazły się prezentacje na temat wizji przyszłości świata IT, możliwości zatrudnienia oraz kompetencji pracowników wymaganych na danych stanowiskach pracy. Ponadto uczestnicy mieli okazję zobaczyć, jak zbudować własny SmartHome z Raspberry Pi oraz pogłębić swoją wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji i Azure Cognitive Services. Dodatkowo wydarzenie uatrakcyjniła możliwość zwiedzenia nowoczesnych biur firm IT oraz zobaczenia „od kuchni”, jak wygląda praca w tej branży.

- Spotykamy się tu z młodzieżą z liceum i technikum, czyli ludźmi, którzy wkrótce wejdą na rynek pracy. Celem wydarzenia jest pokazanie im, że mogą zostać w Lublinie i rozwinąć ciekawą karierę zawodową. Na rynku pracy w IT jest do obsadzenia wiele ról wśród umysłów ścisłych, osób uważnych i lubiących pracę z innymi. Zaangażowani młodzi pracownicy to korzyść również dla nas – firm z branży IT – mówi Nkosikazi Khumalo, specjalista HR w firmie EMBIQ.

  • Podziel się:

Odkrywaj gospodarkę miasta