Lublin na bieżąco

Śledź nas na:

Lublin ponownie w czołówce polskich miast według rankingu fDi Magazine

Lublin po raz kolejny został doceniony na arenie międzynarodowej. W corocznym rankingu „Polskie miasta przyszłości 2019/20” sporządzonym przez prestiżowe pismo fDi Magazine, należącym do grupy Financial Times, Lublin uplasował się na wysokich pozycjach w dwóch kategoriach – 2. miejscu w kategorii „Efektywność kosztowa” przed Łodzią, Szczecinem i Krakowem oraz 6. w kategorii „Kapitał ludzki i styl życia” zaraz za Wrocławiem, Poznaniem i Gdańskiem.

Tytuł zastępczy

W rankingu „Polskie miasta przyszłości 2019/20” (Polish Cities of the Future 2019/20) wzięto pod uwagę 50 polskich miast, które przeanalizowano pod względem pięciu czynników: potencjału ekonomicznego, kapitału ludzkiego i stylu życia, efektywności kosztowej, transportu i łączności, a także przyjazności dla biznesu. Ranking składa się z kategorii głównej i trzech podkategorii według wielkości miast.

Lublin uzyskał wysoką 2. lokatę w kategorii „Efektywność kosztowa” (Cost Effectiveness), udowadniając tym samym, że jest miastem, które oferuje optymalną proporcję między zarobkami a cenami produktów i usług. Pismo fDi Magazine wzięło pod uwagę aspekty takie jak koszty edukacji, ceny paliw czy prywatnych gruntów rolnych i zestawiło je z wynagrodzeniami lublinian.

Drugie wyróżnienie nadano Lublinowi w kategorii „Kapitał ludzki i styl życia” (Human Capital and Lifestyle) plasując miasto na 6. miejscu. Doceniono jego zaangażowanie w rozwój turystyki, kultury i ochrony zdrowia, a także niską przestępczość i wysoką średnią długość życia. O wyróżnieniu Lublina zadecydowały ponadto czynniki takie jak duża liczba studentów, w tym studentów zagranicznych i absolwentów, a także dostępnych miejsc w miejskich przedszkolach i żłobkach.

- Lublin kolejny raz potwierdza swoją wysoką pozycję wśród najbardziej atrakcyjnych miast w Polsce dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Rankingi dowodzą, że Lublin oferuje doskonałe warunki do życia i naturalny potencjał biznesowy wynikający z efektywności kosztowej. To dlatego nasze miasto tak chętnie wybierają nie tylko firmy z sektora IT i BPO, ale także reprezentanci przemysłu motoryzacyjnego oraz maszynowego – podsumowuje Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Regularne pojawianie się Lublina w międzynarodowych rankingach to niepodważalny dowód na jego atrakcyjność zarówno pod względem rozwoju i innowacyjności, jak i panujących przyjaznych warunków do życia. To także niekwestionowana promocja miasta na arenie międzynarodowej, która przyciąga uwagę kolejnych inwestorów, studentów i mieszkańców.

  • Podziel się:

Odkrywaj gospodarkę miasta