Lublin na bieżąco

Śledź nas na:

„Raport o stanie polskich metropolii”. Lublin w analizie PwC

PwC opublikowało „Raport o stanie polskich metropolii: Lublin”. Według przeprowadzonej analizy Lublin jest jednym z miast, które poprawiło swoje wyniki w porównaniu do poprzednich edycji raportu. Najlepiej wypadł pod względem poziomu jakości życia i kapitału instytucjonalno-demokratycznego.

Tytuł zastępczy

O raporcie

„Raport o stanie polskich metropolii” to cykl analiz obejmujący 12 największych miast w Polsce zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich. Raporty ukazują się co cztery lata od 2007 r. i opisują rozwój miast w oparciu o autorską metodę uwzględniającą 7 kapitałów: Kapitał Instytucjonalno-Demokratyczny, Kapitał Techniczny i Infrastrukturalny, Kapitał Kultury i Wizerunku, Kapitał Jakości Życia, Kapitał Źródeł Finansowania, Kapitał Atrakcyjności Inwestycyjnej oraz Kapitał Ludzki i Społeczny.

Analiza PwC objęła 12 polskich miast: Warszawę, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Poznań, Bydgoszcz, Szczecin, Lublin, Białystok, Rzeszów i Łódź, w których mieszka 6,7 mln osób, czyli 18% całej ludności kraju. Te właśnie metropolie wytwarzają łącznie 32% całkowitego PKB. Po raz pierwszy przyjrzano się również obszarom metropolitalnym ukształtowanym wokół tych miast. Zamieszkuje je aż 16,1 mln osób, czyli 42% całej ludności, wytwarzając aż 55% całkowitego PKB Polski. Dodatkowo, skupiają 76% wszystkich polskich firm informatycznych i zdecydowana większość firm z obszaru innowacji i nowych technologii.

Co ważne, analiza przeprowadzona przez firmę PwC nie stanowi rankingu, ale bazę danych o każdym z badanych miast. To wskazówka dla samorządów poszukujących nowych rozwiązań i kierunków rozwoju, a także kompendium wiedzy o miastach dla potencjalnych inwestorów.

Lublin według analizy PwC

„Lublin w ostatnich latach bardzo szybko się rozwija, jednak należy podkreślić, że potencjał miasta jest jeszcze większy. Wyzwaniem jest wciąż stosunkowo słaby wizerunek metropolii oraz umiarkowany sukces w zakresie przyciągania dużych inwestorów. To właśnie rozwój w tych obszarach w kolejnych latach będzie decydował o sukcesie Lublina. Warunkiem jego osiągnięcia jest pełne wykorzystanie roli miasta jako centrum wiedzy i centrum kulturowego regionu. Biorąc pod uwagę posiadane atuty, Lublin ma szansę przekształcić się w dynamiczną i zamożną metropolię.” – mówi Dionizy Smoleń, dyrektor w zespole ds. sektora publicznego w PwC.

Z danych zebranych w raporcie PwC wynika, że najsilniejszymi stronami Lublina są Kapitał Jakości Życia oraz Kapitał Instytucjonalno-Demokratyczny. Na wysoką ocenę składają się m.in. bardzo dobry stan środowiska naturalnego, poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców oraz aktywność obywatelska. Eksperci PwC podkreślają także, że istotnym atutem miasta jest duża liczba studentów wybierających kierunki ścisłe i informatykę. Ponadto Lublin znajduje się w czołówce polskich metropolii pod względem wykorzystania funduszy europejskich. Miasto może pochwalić się także dużymi wydatkami na inwestycje oraz na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego, co pozytywnie wyróżnia je na tle pozostałych analizowanych metropolii.

„Wyniki kolejnego niezależnego raportu renomowanej instytucji potwierdzają, że Lublin jest jedną z najbardziej otwartych i przyjaznych do życia polskich metropolii, a jego największą wartością są aktywni i oddani miastu mieszkańcy będący jego najlepszymi ambasadorami. To oni przyciągają tutaj wielkie zagraniczne firmy, których napływ zauważamy w ostatnich latach” – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Autorzy raportu podpowiadają, że ważnym elementem w rozwoju Lublina jako metropolii przyszłości powinna być cyfryzacja w obszarze funkcjonowania urzędu miasta, kontynuacja zwiększania atrakcyjności inwestycyjnej oraz zmniejszenie stopy bezrobocia, zwłaszcza wśród młodych. Według PwC dobrym kierunkiem jest włączanie mieszkańców w budowanie strategii rozwoju i rozwijanie ekosystemu IT. Intensywny rozwój Lubelskiej Wyżyny IT został uznany przez ekspertów za dobrą praktykę.


Raporty są dostępne na stronie www.pwc.pl/metropolie2019

  • Podziel się:

Odkrywaj gospodarkę miasta