Lublin na bieżąco

Śledź nas na:

Lublin wysoko na rynku powierzchni biurowych

Według raportu „At a Glance — Regionalne Rynki Biurowe — II połowa 2018”, sporządzonego przez Dział Analiz Rynkowych i Doradztwa BNP Paribas Real Estate Poland, Lublin plasuje się na 7. miejscu wśród regionów pod względem poziomu nowej podaży i zapotrzebowania na powierzchnie biurowe w 2018 roku.

Tytuł zastępczy

Autorzy raportu „regionami” określają duże polskie miasta, które stanowią konkurencyjne rynki biurowe dla Warszawy. Na pierwszym i drugim miejscu znalazły się Kraków i Wrocław. Lublin uplasował się na 7. miejscu jako jedyne miasto wschodniej Polski w zestawieniu. Według danych popyt na powierzchnie biurowe w naszym mieście w 2018 roku wyniósł 14 100 m kw., a największą inwestycją był biurowiec Spokojna 2. Dotychczas w Lublinie oddano do użytku ponad 200 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Lublin okazał się najatrakcyjniejszym regionem pod względem cen wynajmu — stawki w 2018 roku wynosiły od 11 do 13 euro za metr kwadratowy w skali miesięcznej. To dowód na efektywność kosztową miasta, która wraz z wysokim standardem i dogodną lokalizacją lubelskich biurowców stanowi przedmiot zainteresowania inwestorów.

Ku powierzchniom biurowym regionów najchętniej skłaniają się przedstawiciele sektorów BPO/SSC, IT oraz R&D. Firmy lokują w miastach innych niż Warszawa oddziały, które ze względu na swój zakres działalności nie muszą znajdować się w stolicy. Trend ten jest doskonale widoczny w Lublinie, który coraz częściej staje się drugą siedzibą wielkich, międzynarodowych firm w Polsce, a także kolejną lokalizacją rodzimych przedsiębiorstw.

  • Podziel się:

Odkrywaj gospodarkę miasta