Lublin na bieżąco

Śledź nas na:

Powstanie nowe centrum biznesowe Lublina

Lubelska dzielnica Za Cukrownią, funkcjonująca dotychczas w dużej mierze jako obszar industrialny, zyska nowe życie. Wszystko to dzięki uchwalonemu pod koniec 2018 roku miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego tego terenu.

Tytuł zastępczy

Zakończyły się prace nad projektem nowej wizji dzielnicy Za Cukrownią. Po konsultacjach z ekspertami i mieszkańcami udało się wypracować optymalne rozwiązanie, dzięki któremu zostanie stworzona przestrzeń nowoczesna, bezpieczna i funkcjonalna. Znajdzie się miejsce na zabudowę mieszkaniową i usługową, a sercem dzielnicy będzie tętniący życiem Zintegrowany Intermodalny Dworzec Metropolitalny. Będzie on łączył dworzec autobusowy z kolejowym, a przy tym stwarzał dogodne warunki do przesiadki w ruchu pasażerskim i przeładunku towarów. Dotychczas zrealizowanymi inwestycjami na tym obszarze są obiekty takie jak Aqua Lublin, Stadion Arena Lublin, Miejski Stadion Lekkoatletyczny i Targi Lublin.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dzielnicy Za Cukrownią obejmuje teren w rejonie ulic Dworcowej, Krochmalnej, 1-go Maja, al. Zygmuntowskich i Piłsudskiego. To obecnie przestrzeń zróżnicowana pod względem stylu zabudowy i przeznaczenia terenu. Nowy plan ma to zmienić. Krajobraz przemysłowy ma ustąpić nowoczesnej panoramie biznesowej, w której w specjalnych strefach lokalizacji dominant znajdą się wysokie obiekty biurowe, a obok nich wyrosną niższe budynki usługowe i mieszkaniowe. Atrakcyjna lokalizacja nowo powstałych powierzchni biurowych przyciągnie do miasta inwestorów, a co za tym idzie, powstaną nowe miejsca pracy.

Innowacyjność terenu będzie polegała na połączeniu zieleni z nowoczesną zabudową miejską na wzór największych światowych metropolii, które z powodzeniem wykorzystują takie połączenie. Według planu wzdłuż estetycznych ulic znajdą się szpalery drzew, a dużą część dzielnicy stanowić będą tereny zielone ze ścieżkami rowerowymi, alejami spacerowymi i lokalami gastronomicznymi. To dobra wiadomość dla wszystkich Lublinian, ale w szczególności dla mieszkańców dzielnicy Za Cukrownią oraz pobliskich Czubów, którzy zyskają miejsce do uprawiania sportów, odpoczynku i rekreacji.

Istotą planu zagospodarowania przestrzennego jest zachowanie zabytkowej architektury, którą podziwiać można między innymi przy ul. 1-go Maja. Układ i wygląd nowych budynków ma nawiązywać do tego stylu, o czym świadczy chociażby nakaz zabudowy pierzejowej w wyznaczonych miejscach od strony otaczających ulic. Przestrzeń ma być wolna od nośników reklamowych i szyldów pulsacyjnych, co znacznie wpłynie na jej estetykę i atrakcyjność.

Nagromadzenie budynków mieszkaniowych, usługowych i handlowych, a także obecność dworca może rodzić obawy o kondycję dzielnicy pod wpływem wzmożonego ruchu ulicznego. Tu jednak warto wspomnieć, że na granicach obszaru objętego planem już obecnie realizowane są przebudowy kluczowych skrzyżowań, które zostaną połączone nowym odcinkiem ul. Lubelskiego Lipca 80. Tam skupi się ruch samochodów. W samej dzielnicy natomiast ma pojawić się taka liczba miejsc parkingowych i postojowych, która pozwoli funkcjonować zarówno mieszkańcom, jak i pracownikom czy klientom strefy usługowej.

  • Podziel się:

Odkrywaj gospodarkę miasta