Lublin na bieżąco

Śledź nas na:

Obsługa inwestora to przede wszystkim ludzie

Często gdy wyobrażamy sobie procesy inwestycyjne, w których ważą się losy wielomilionowych przedsięwzięć, to skupiamy się na wielkich firmach, obiektywnych kryteriach ekonomicznych i kwestiach prawno-administracyjnych, a zapominamy o ludziach i ich wkładzie w końcowy sukces projektu. Nasza praktyka pokazuje jednak, że kluczem w relacjach samorządu z biznesem są relacje międzyludzkie.

Tytuł zastępczy

O niektórych dużych miastach Polski można usłyszeć opinie, że nie są otwarte na przyjezdnych, trudno się w nich zaaklimatyzować, a prawdziwym, akceptowanym mieszkańcem można się poczuć dopiero w drugim czy trzecim pokoleniu. W przeciwieństwie do nich, Lublin jest miastem wyjątkowo otwartym, przyjaznym i wielokulturowym, który przyjezdnych traktuje wyjątkowo ciepło i już po kilku latach pozwala im utożsamiać się z miastem, niezależnie od ich miejsca urodzenia. W identyczny sposób lubelski samorząd traktuje przedsiębiorców, którzy chcą w Lublinie zlokalizować swoje inwestycje. Są to nasi potencjalni nowi sąsiedzi, którym na początku musimy pomóc znaleźć dom, urządzić się, a potem wspólnie z nimi budować to piękne miasto, w którym na co dzień żyjemy. Okazuje się, że w tym podejściu jest klucz do sukcesu przyciągania nowych inwestycji.

Od niemal dwóch lat na potrzeby strony Invest-in-Lublin.com spisujemy historie sukcesu przedsiębiorców, którzy zainwestowali w Lublinie. Pytamy ich wtedy, dlaczego wybrali nasze miasto, co przeważyło szalę na naszą korzyść i czy z perspektywy czasu dobrze oceniają swoją decyzję i prowadzenie działalności w Lublinie. Na początku miłym zaskoczeniem było dla nas, gdy prezesi i dyrektorzy dużych lubelskich biznesów wskazywali wsparcie Urzędu Miasta Lublin na wszystkich etapach procesu jako ważny element prowadzący do wyboru Lublina. Przedstawiciel międzynarodowej firmy z sektora maszynowego zdradził, że zagraniczni członkowie zarządu zdecydowali się na Lublin po tym, jak zobaczyli skalę zaangażowania ludzi reprezentujących samorząd w doprowadzenie do końcowego sukcesu inwestycji. Dyrektor dużego centrum nowoczesnych usług biznesowych był niezwykle pozytywnie zaskoczony jakością obsługi inwestora przez Urząd w porównaniu z inną lokalizacją firmy w Polsce. Z biegiem czasu okazało się, że podobne stwierdzenia pojawiają się niemal w każdej rozmowie. Utwierdziło to nas w przekonaniu, że sposób obsługi inwestora polegający na budowaniu bezpośrednich relacji członków zespołu obsługi inwestora z przedstawicielami lubelskiego biznesu, chęć pomocy w rozwiązywaniu różnych problemów, z którymi mierzą się przedsiębiorcy, a także wychodzenie naprzeciw potrzebom inwestorów jest wartością dodaną, którą Lublin wyróżnia się na tle innych miast Polski czy Europy.

Konsekwentnie realizowana strategia obsługi inwestora, której kluczem są ludzie, pozwala na budowanie partnerskich relacji między samorządem a biznesem. Firmy inwestujące w Lublinie w szybki sposób aklimatyzują się w naszym mieście, a my jesteśmy w stanie szybko i efektywnie reagować na ich potrzeby. Dzięki temu pozytywna opinia o prowadzeniu biznesu w Lublinie zaczyna zataczać coraz szersze kręgi.

  • Podziel się:

Odkrywaj gospodarkę miasta