Lublin na bieżąco

Śledź nas na:

Podsumowanie projektu „Przedsiębiorcze dzieciaki”

350 dzieci, 9 placówek oświatowych z Lublina, 23 nauczycieli, 11 studentów, 100 godzin lekcyjnych zajęć, 13 wizyt w lubelskich przedsiębiorstwach, prawie 40 godzin spędzonych w halach produkcyjnych, ponad 4 500 pomysłów biznesowych na firmę, nieograniczony rozwój dziecięcej kreatywności – to dane podsumowujące zakończony właśnie pilotażowy projekt „Przedsiębiorcze dzieciaki”.

Tytuł zastępczy

Projekt „Przedsiębiorcze Dzieciaki” powstał z inicjatywy Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów  Urzędu Miasta Lublin i Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS. Pierwsza, pilotażowa edycja trwała od marca do czerwca 2018 r. W szkołach i przedszkolach na kilka tygodni zagościły koziołki biznesowe, które stanowiły motyw przewodni zajęć. Tematyka projektu koncentrowała się wokół przedsiębiorczości rozumianej jako twórcza i kreatywna postawa, oraz umiejętność prezentowania pasji, radzenia sobie ze stresem i pozyskiwania środków finansowych na spełnianie marzeń.

Pierwsze zajęcia były poświęcone zapoznaniu się dzieci z Biznesowym Koziołkiem oraz wypracowaniu wspólnymi siłami kontraktu współpracy, który następnie każde z dzieci podpisywało z Biznesowym Koziołkiem. Uczniowie wspólnie zastanawiali się, czym jest przedsiębiorczość i czy ma coś wspólnego z pasją, marzeniami, odwagą i talentami. Każdy mógł opowiedzieć o tym, co lubi robić i kim chce być w przyszłości. Nieobce tym bardzo młodym adeptom biznesu były słowa: biznesplan, marketing i współpraca.

Na kolejnych spotkaniach uczniowie zupełnie bez trudu rozprawili się ze znaczeniem takich słów jak: przedsiębiorczość, kreatywność, odwaga i marzenia. Pomocnym w tym zadaniu były kreatywne zajęcia „zrobienia czegoś z niczego”. Z przedmiotów przyniesionych z domu, z pozoru niepotrzebnych już nikomu, kreatywnie i odważnie uczniowie stworzyli – jak na młodych i pełnych inicjatywy przedsiębiorców przystało – przydatne przedmioty.

Zajęcia „przedsiębiorczych dzieciaków” to również wizyta w bardzo poważnej instytucji: Narodowym Banku Polskim. Grupa młodych przedsiębiorców poznała historię pieniądza oraz pradawnych operacji płatniczych, zanim został wymyślony pieniądz. Uczniowie wzięli udział w specjalnie na tą okoliczność przygotowanej grze. Oczywiście jak na wizytę w banku przystało nastąpiła próba (kontrolowanego) otwarcia wiekowego sejfu i oglądania „złotych” sztabek.

Młodsze grupy przedsiębiorczych dzieciaków wzięły również udział w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach finansowych zrealizowanych przez Fundację Banku Millenium. „Pies Sebastian” przeprowadził szkolenie „Finansowy Elementarz”, podczas którego zapoznał dzieci z różnicą pomiędzy potrzebą a zachcianką, podejmowaniem decyzji zakupowych oraz przybliżył wartość pieniądza.  

Na ostatnich zajęciach uczniowie poznawali przedsiębiorców z Lublina m.in URSUS, Europiek, Intrograf, Lubella, Agencja Reklamowa MAIK, Pszczółka czy Spółdzielnia Pszczelarska APIS. W halach produkcyjnych poznawali zasady pracy przedsiębiorstw oraz cały proces produkcji poszczególnych produktów. Dowiadywali się jak sobie radzić ze stresem i prezentacją swojego zainteresowania. Pracowali również nad tym, jak wymyślić nazwę i logo firmy, napisać plan zdobycia pieniędzy, przygotować produkty do sprzedaży,  prowadzić budżet, zrealizować cel. Czyli cały proces – od powstania pomysłu do gotowego produktu na sprzedaż.

Podczas uroczystego zakończenia projektu, każdy przedsiębiorczy dzieciak dołożył swój puzzel do powstania makiety prezentującej przyszły przedsiębiorczy Lublin, który będzie można obejrzeć w miejskim Ratuszu w okresie wakacji. Dodatkowo każdy z nich złoży swój podpis na specjalnie przygotowanej makiecie prezentującej przyszłych lubelskich przedsiębiorców.

Łącznie w realizacji projektu uczestniczyło ok 400 osób, które na innowacyjny projekt poświęciły ponad 5 500 godzin. Rezultatem tych działań jest zainicjowanie długofalowych działań integrujących placówki oświatowe i lubelskie firmy, mających na celu kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród małych dzieci.

We wrześniu planowana jest kolejna edycja projektu. Informacje o zakończonych działaniach są dostępne na stronie: przedsiebiorczedzieciaki.lublin.eu. Wkrótce ukarze się również publikacja z materiałami do pracy z dziećmi (będą one również dostępne on line).

  • Podziel się:

Odkrywaj gospodarkę miasta