Lublin na bieżąco

Śledź nas na:

Lublin - startupowy lider Polski Wschodniej

Lublin znalazł się na 4. miejscu w Polsce pod względem liczebności startupów, na równi z Poznaniem i Trójmiastem. Lubelskie startupy przodują w branżach Big data i analityki – podano w najnowszym raporcie „Polskie Startupy 2018” Fundacji Startup Poland.

Raport Startup Poland

Polski ekosystem startupowy już od czterech lat jest opisywany przez Fundację Startup Poland, której coroczny raport jest najbardziej kompleksowym opracowaniem dotyczącym młodych, innowacyjnych firm w kraju. W tegorocznej edycji badania wzięło udział aż 1101 przedstawicieli polskich startupów. Najwięcej z nich pochodzi ze stolicy (29%), Wrocławia (12%) i Krakowa (10%). Kolejne największe ośrodki to Lublin, Poznań i Trójmiasto, z których jest po 6% badanych firm. Tegoroczny rozwój ekosystemu startupowego w województwie lubelskim i Lublinie sprawił, że nasz region dogonił Pomorze i Trójmiasto i jednocześnie osiągnął poziom 2/3 wielkości prężnie rozwijającej się Małopolski.

Najbardziej popularne branże polskich startupów to Big data, Internet rzeczy oraz analityka – działa w nich odpowiednio 15%, 14% i 13% innowacyjnych firm. Lublin jest jednym z największych ośrodków dwóch z tych branż – Big data i analityki. Nie oznacza to, że przyszłe lubelskie „jednorożce” – tak nazywane są startupy, które osiągną wartość ponad 1 miliarda dolarów – nie powstaną w którejś z pozostałych branż. Pośród firm z Lublina, które warto obserwować, w Raporcie wskazano na Plantalux zajmujący się technologią wspomagania wzrostu roślin pod uprawami szklarniowymi, UAV Robotics produkujący wysokiej klasy sprzęt do kinematografii oraz Predictail tworzący system zdalnej diagnostyki i predykcji awarii maszyn przemysłowych.

Cały raport można pobrać ze strony Fundacji Startup Poland.

  • Podziel się:

Odkrywaj gospodarkę miasta