Lublin na bieżąco

Śledź nas na:

Ursus Bus wyprodukuje narodowy autobus elektryczny

Ursus Bus z siedzibą w Lublinie zwyciężył w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na opracowanie i wyprodukowanie ponad 1000 narodowych autobusów elektrycznych.

Tytuł zastępczy

"Bezemisyjny Transport Publiczny" to konkurs zorganizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencję wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem konkursu jest opracowanie prototypu narodowego autobusu ekologicznego, a następnie wyprodukowanie ponad 1000 jego sztuk. Do przetargu stanęły firmy i instytucje takie jak Autosan, Volvo, Solaris i Politechnika Śląska, ale ostatecznie najkorzystniejszą ofertę przedstawiło konsorcjum, w którego skład wchodzi spółka Ursus Bus S.A.

Całość inwestycji ma kosztować ponad 3,1 mld zł, włączając fazę B+R, produkcję i wdrożenie. Wszystkie prace powinny zostać ukończone przed 31 grudnia 2023 roku. Całkowicie polski elektrobus ma być innowacyjny, bezemisyjny, zasilany prądem elektrycznym lub wodorem. Ursus Bus ma przedstawić prototypy trzech wersji pojazdów o różnych długościach – 10 m, 12m i 18 m.

Wygrana Ursusa w konkursie NCBiR to powód do zadowolenia dla lubelskich inżynierów pracujących dla spółki. Ursus Bus posiada bowiem swoją siedzibę i halę produkcyjną na obrzeżach Lublina, gdzie zatrudnia najlepszych specjalistów z regionu. Sukces spółki to także ogromny zaszczyt dla naszego miasta, które stanie się kolebką pierwszych, całkowicie polskich autobusów ekologicznych.

  • Podziel się:

Odkrywaj gospodarkę miasta