Lubelska spółka Medical Inventi została laureatem Konkursu Polski Produkt Przyszłości. Jej nowatorski projekt, który już teraz zyskuje popularność w globalnej branży medycznej, został uznany za produkt przyszłości przedsiębiorcy.
12 lutego odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w Konkursie Polski Produkt Przyszłości. Nagrodę w kategorii „Produkt przyszłości przedsiębiorcy” otrzymał projekt „Biomateriał kościozastępczy FlexiOss®” lubelskiej spółki Medical Inventi. Badania prowadzone przez zespół badawczy kierowany przez prof. dr hab. Grażynę Ginalską zaowocowały opracowaniem innowacyjnego produktu, który znajduje zastosowanie w chirurgii urazowej i ortopedii. Bioaktywny materiał implantacyjny FlexiOss® wyróżnia się składem zgodnym biologicznie z ludzką tkanką kostną, nietoksycznością i stopniową biodegradowalnością. Dotychczas został wykorzystany między innymi w zabiegach wypełniania pourazowych ubytków kostnych, wypełnienia zębodołów czy leczenia zatok.
Medical Inventi S.A. powstało z inicjatywy środowiska akademickiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie z udziałem kapitału prywatnego. Działa w dziedzinie profilaktyki i ochrony zdrowia, mając na celu komercjalizowanie nowatorskich badań naukowych i ich produktów. Jest członkiem Klastra Lubelska Medycyna. Dotychczas spółka Medical Inventi zaprezentowała swój innowacyjny produkt FlexiOss® na licznych targach międzynarodowych, co przyciągnęło uwagę zagranicznych przedstawicieli branży medycznej. Tym samym projekt ma szansę na szeroką komercjalizację na arenie międzynarodowej.
Sukces spółki obrazuje, jak zaawansowana jest lubelska branża naukowo-badawcza. Stanowi też dowód na powodzenie realizowanej w Lublinie strategii opartej na modelu potrójnej helisy, która polega na łączeniu interesów lokalnych instytucji naukowych z prywatnym kapitałem inwestycyjnym przy wsparciu lokalnego samorządu. Efektem strategii jest komercjalizowanie innowacyjnych technologii opracowanych przez lubelskich naukowców.