Lublin znalazł się w czołówce miast o najwyższym Indeksie Akademickości według raportu „Akademickość Polskich Miast” przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Wysokie noty nie powinny dziwić – akademickość jest jednym z najważniejszych strategicznie obszarów rozwoju miasta.
Lublin jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem akademickim, w którym działa 9 uniwersytetów – 5 publicznych i 4 niepubliczne. Lubelskie uczelnie oferują ponad 200 kierunków, na których studiuje 63 tys. studentów (dane z roku akademickiego 2017/2018). Nasze miasto wyróżnia się wysokim odsetkiem studentów zagranicznych – stanowią 10 proc. wszystkich tutejszych żaków. To stawia Lublin na równi z Warszawą pod względem umiędzynarodowienia szkół wyższych. Nasze miasto jest również jednym z ośrodków akademickich, które mogą się pochwalić wysokim wskaźnikiem innowacyjności i efektywności naukowej uczelni według wspomnianego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Istnieją jednak dodatkowe czynniki, które wpływają na decyzję maturzystów z miasta i spoza niego o podjęciu studiów w Lublinie.
Jak podaje raport „Akademickość Polskich Miast”, sami przedstawiciele miast za cechy wpływające w najwyższym stopniu na poziom akademickości uważają obecność prestiżowej uczelni oraz otwartość na potrzeby i przedsiębiorczość studentów. Tymczasem maturzyści jako najważniejszy czynnik decydujący o wyborze miasta na studia wskazują ciekawą ofertę kierunków odpowiadających ich zainteresowaniom, a także kierunków przyszłościowych. Poza tym kandydaci doceniają wysoki poziom nauczania i niskie koszty utrzymania w mieście. To, co skłania natomiast absolwentów do pozostania w danej miejscowości po studiach, to przede wszystkim dobre zarobki i atrakcyjny rynek pracy, a także możliwość dalszego rozwoju oraz przyjazność, niskie koszty życia i bezpieczeństwo w mieście.
Miasto Lublin nie pozostaje obojętne wobec potrzeb maturzystów, studentów i absolwentów. Akademickość stała się jednym z czterech obszarów rozwojowych, uwzględnionych w strategii rozwoju miasta na lata 2013-2020. Jej wzrostowi sprzyjają pozostałe obszary – przedsiębiorczość, otwartość i przyjazność. Dziś u schyłku obowiązywania dokumentu, a przed wdrożeniem nowej Strategii 2030, możemy obserwować wymierne skutki realizacji tej wizji.
Lubelskie uczelnie oferują ponad 200 kierunków studiów z obszaru nauk społecznych, humanistycznych, przyrodniczych, technicznych i medycznych. Część z nich zyskało tytuł kierunków przyszłości, część okazuje się unikatowa w skali kraju. To umożliwia znalezienie studiów odpowiadających preferencjom kandydatów. Warto zauważyć, że lubelski biznes współpracuje z uczelniami w kwestii dostosowania programów studiów do potrzeb lokalnej gospodarki, co pozytywnie wpływa nie tylko na strukturę zatrudnienia, ale też rozwój przemysłu i sektora usług w mieście. Poza tym na postawie kooperacji samorząd-nauka-biznes powstały uniwersyteckie centra transferu technologii, inkubatory przedsiębiorczości, a także klastry działające w zakresie kluczowych dla lokalnej gospodarki branż, skupiające reprezentantów środowiska naukowego i biznesowego. W Lublinie działają spółki zajmujące się komercjalizacją badań naukowych, co czyni lokalne uczelnie atrakcyjnymi dla naukowców ośrodkami do prowadzenia badań.
Dużym sukcesem okazał się projekt „Study in Lublin”, który przyczynił się do dziesięciokrotnego wzrostu liczby studentów zagranicznych (w latach 2013 – 2018), a czego dowodem są wspomniane dane zawarte w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Poza tym samorząd angażuje się we współorganizację wydarzeń naukowych, wspiera mobilność studentów i wykładowców, a także funkcjonowanie kół naukowych. Wszystko to ma budować ‘genius loci’ miasta akademickiego, otwartego na inne kultury i wspierającego przedsiębiorczość młodych ludzi.
Przyjazność miasta dotyczy również lubelskich absolwentów wchodzących na rynek pracy. Jak dowodzą dane z 2017 roku zawarte w badaniu „Ekonomiczne Losy Absolwentów”, czas poszukiwania pracy w Lublinie nie różni się znacznie od tego, który należy poświęcić w Warszawie. Jeśli chodzi o zarobki, to należy przyznać, że stawki oferowane absolwentom są niższe niż w stolicy, jednak równoważą je niskie koszty życia, w tym wynajmu lub zakupu mieszkania. Poza tym Lublin to miasto wielokrotnie nagradzane za wysoką jakość życia. Funkcjonuje tu niskoemisyjna komunikacja miejska, istnieją monitorowane, przyjazne rodzinom parki i skwery, działają firmy zajmujące się krótkoterminowym wynajmem rowerów, samochodów i skuterów. Nie bez znaczenia pozostaje bogata oferta kulturalna miasta, której sława już dawno temu wykroczyła poza granice Polski.
O zapleczu akademickim Lublina można dowiedzieć się więcej na stronie student.lublin.eu.