EMBIQ to firma technologiczna, która działa w Lublinie od 2009 roku. Skupiając się na tworzeniu zaawansowanych aplikacji internetowych i mobilnych, firma angażuje się w tworzenie innowacyjnych produktów cyfrowych, które poprawiają życie i wzmacniają sukcesy swoich klientów. W ciągu ostatnich 14 lat EMBIQ zyskał silną reputację na globalnym rynku technologicznym, oferując szeroki zakres rozwiązań i usług, od tworzenia aplikacji internetowych i mobilnych po automatyzację procesów biznesowych, integrację oprogramowania i projektowanie oprogramowania na zamówienie.
Innowacje zaczynają się tutaj – w Lublinie
U podstaw EMBIQ leży utalentowany i dynamiczny zespół około 50 profesjonalistów, w tym frontend i backend developerzy, inżynierowie QA, DevOps, ale także działy IoT i zarządzania. Zespół działa ze swojego lubelskiego biura, świadcząc kompleksowe usługi zarówno dla polskich, jak i międzynarodowych klientów. Stawiając na ciągły rozwój i doskonalenie, EMBIQ stale poszukuje najlepszych specjalistów w takich dziedzinach jak iOS, Android, Python, Angular czy AWS.
IoT jako ważna część pracy EMBIQ
Internet rzeczy (IoT) odnosi się do sieci urządzeń fizycznych, pojazdów, sprzętów domowych i innych przedmiotów, które są wbudowane w czujniki, oprogramowanie i łączność, aby umożliwić im wymianę danych i komunikację ze sobą. Technologia ta jest ważna dla przedsiębiorstw, ponieważ analizuje dane w czasie rzeczywistym i w rezultacie pozwala na automatyzację procesów, oszczędza czas, zmniejsza koszty i poprawia bezpieczeństwo. Wraz z szybkim rozwojem technologii, wykorzystanie IoT staje się coraz bardziej popularne, a EMBIQ jest w czołówce tego trendu. Zespół ekspertów firmy zajmuje się badaniem pełnego potencjału IoT i służy klientom z krajów UE i Ameryki Północnej w celu optymalizacji ich działań i zwiększenia wydajności. Z siedziby w Lublinie programiści pracują nad projektami takimi jak inteligentne zamki, środowiska testowe dla klientów oraz zapewnienie wysokiej jakości produktów. Jedno z ostatnich wdrożeń dotyczy inteligentnych rozwiązań kuchennych.
Z dumą obserwujemy, jak nasz prototyp stał się prawdziwym produktem, ogłoszonym na całym świecie i uhonorowanym licznymi nagrodami. Co więcej, niektórzy z programistów EMBIQ pracują dla międzynarodowych firm półprzewodnikowych mających duży wpływ w temacie aktywnej redukcji hałasu. A to tylko kilka przykładów naszych osiągnięć – Marek Skóra, zastępca CTO EMBIQ.
EMBIQ wspiera rozwój inteligentnych miast
Inteligentne rozwiązania, często połączone z projektami IoT, stają się coraz bardziej popularne w miastach na całym świecie, jako sposób na ułatwienie i usprawnienie życia mieszkańcom. Rozwiązania takie jak inteligentne oświetlenie czy inteligentne zarządzanie ruchem, wykorzystują technologię i dane do poprawy jakości życia, zwiększenia bezpieczeństwa i zmniejszenia zużycia energii. EMBIQ odgrywa w tym dość istotną rolę. Firma opracowała urządzenie testujące IoT oparte na Pythonie i Raspberry Pi do testowania inteligentnych zamków dla firmy zajmującej się rozwiązaniami domowymi, a także dedykowane aplikacje mobilne do inteligentnego zarządzania odpadami. Współpracowała również ze startupem programistycznym przy produkcji początkowych elementów swojego produktu i stworzyła ewoluującą aplikację dla platformy do streamingu mediów z możliwością raportowania w czasie rzeczywistym i transmisji wideo.
Rozszerzanie globalnego zasięgu: Obecność EMBIQ w Austrii i na międzynarodowych imprezach technologicznych
Firma z powodzeniem działa od 2009 roku, co skłoniło jej założycieli do rozszerzenia działalności i otwarcia nowego biura w Austrii.
Austria była naturalnym kierunkiem obranym przez EMBIQ. Do tej pory współpracowaliśmy z wieloma klientami z tego kraju. Ponadto większość z nich ma siedzibę w Graz, a my chcemy być bliżej naszych partnerów. Dzięki naszym pozytywnym doświadczeniom wierzymy, że rynek austriacki zaskoczy nas wieloma możliwościami – mówi Alexey Shabalovskiy (CEO EMBIQ GmbH).
Celem nowo powstałego biura w Austrii jest budowanie bezpośredniej komunikacji z klientami, rozszerzenie operacji sprzedaży, wzmocnienie zarządzania projektami i wsparcia klienta, a przede wszystkim zapewnienie pomocy na miejscu. Mimo że EMBIQ zaznaczył swoją obecność na zagranicznym rynku, jego siedziba pozostaje w Lublinie, która służy jako hub dla programistów firmy i miejsce, gdzie powstają innowacyjne rozwiązania. Fakt, że oba kraje są częścią Unii Europejskiej, działając w tym samym obszarze gospodarczym, ułatwia bezproblemowe funkcjonowanie w obu lokalizacjach. Ponadto, dzięki wsparciu organizacji rządowych, takich jak Austria Business Agency i Austria Wirtschaftsservice, zespół EMBIQ czuje się w Graz równie dobrze jak w Lublinie.
Przed pandemią firma podjęła pewne kroki w rozszerzeniu swojego zasięgu na rynek amerykański, biorąc udział w konkursie NLab: Nevada-Lubelskie Acceleration Bridge. Mieli szczęście zakwalifikować się do pierwszej dziesiątki, co pozwoliło im na wyjazd do Nevady. Podczas pobytu w USA wzięli udział w dwutygodniowych spotkaniach mentoringowych, rozmowach biznesowych i wydarzeniach networkingowych z licznymi partnerami projektu NLab oraz na platformie NevadaGlobal, współorganizowanej z Diversify Nevada i Polsko-Amerykańską Izbą Gospodarczą w Nevadzie.
Firma zdaje sobie sprawę, jak ważna jest obecność na międzynarodowych wydarzeniach #tech, aby być na bieżąco z nowymi technologiami i nawiązywać nowe kontakty.
Rok 2022 był dla nas dużym zaskoczeniem. Na początku roku wzięliśmy udział w CES 2022, największym wydarzeniu, w którym uczestniczy EMBIQ. Odbyliśmy sto spotkań, a kilka z nich zaowocowało zamkniętymi transakcjami. Istotną rolę w naszym sukcesie odegrał nasz austriacki oddział, który uczestniczył w kilku wydarzeniach w regionie DACH, w tym Embedded World, IFA, Connect Day oraz Fifteen Seconds Festival w Graz. Rok zakończyliśmy wizytą w Austin w Teksasie na AI Summit & IoT World, co było wspaniałym doświadczeniem. Choć jest jeszcze zbyt wcześnie, aby określić jego wpływ, udział w tych wydarzeniach i rozszerzenie zasięgu na nowe regiony było znaczącym krokiem naprzód dla naszego biznesu – mówi Agnieszka Dobek, COO EMBIQ
Wzmacnianie lokalnych więzi
Firma ściśle współpracuje również z miastem Lublin i lokalnymi uczelniami w ramach projektu Lubelska Wyżyna IT, który promuje innowacyjność i zachęca do współpracy władze publiczne, środowiska akademickie i przedsiębiorstwa, w celu zwiększenia konkurencyjności każdego z tych podmiotów. Niedawno zespół EMBIQ otrzymał medal od Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka za duży wkład w Lubelską Wyżynę IT i budowanie reputacji miasta jako centrum IT.
Jako członek „Lubelskiej Wyżyny IT” nie raz uczestniczyliśmy w ciekawych inicjatywach i otrzymywaliśmy wsparcie ze strony miasta. Dlatego nagroda za owocną współpracę tylko wzmocniła nasze zaangażowanie w rozwój regionu i innowacyjności- mówi Tomasz Niedziałek, współzałożyciel i prezes EMBIQ.
Co przyniesie przyszłość?
Internet rzeczy (IoT) to szybko rozwijająca się technologia przekształcająca sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z naszym otoczeniem. Ale nie jest to tylko jeden element w całym systemie, który będzie się rozwijał. Wraz z dalszym rozwojem technologii, nowe trendy będą kształtować sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z otaczającym nas światem w 2023 roku.
W ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy znaczny postęp w technologiach przetwarzania danych i budowania algorytmów w oparciu o pokaźne zbiory danych. Znamy już narzędzia, które pozwalają nam tworzyć obrazy z prostych poleceń, pisać artykuły, a nawet książki z wykorzystaniem technologii AI/ML. W 2023 roku będziemy już komercyjnie korzystać z narzędzi, które wytwarzają kod programistyczny bez jego ręcznego kodowania. Takie podejście no-code znacznie zwiększy postęp i jakość rozwiązań cyfrowych. Tak więc wielkim planem na 2023 rok jest dalsze rozszerzanie naszych usług i wprowadzanie nowych projektów do naszego lubelskiego oddziału technicznego -zapewnia Bartłomiej Kaczor, CTO firmy EMBIQ.