Klaster Lubelska Medycyna jest platformą współpracy w zakresie praktyki i nauk medycznych między uczelniami wyższymi, jednostkami naukowo-badawczymi, podmiotami leczniczymi, przedsiębiorcami, instytucjami otoczenia biznesu oraz jednostkami samorządu terytorialnego.
Klaster został utworzony w styczniu 2014 roku przez przedstawicieli Miasta Lublin i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Celem tej inicjatywy jest wspieranie rozwoju lokalnej branży medycznej i prozdrowotnej.
Obecnie Klaster zrzesza 130 członków, w tym ponad 100 firm. Wśród nich jest 50 prywatnych i państwowych klinik.
Naszym głównym celem jest przedsiębiorczość oraz rozwój działalności B+R+I w branży medycznej i prozdrowotnej.
Pracujemy wspólnie na rzecz najwyższej jakości usług medycznych i prozdrowotnych, dogłębnie rozumiejąc trendy demograficzne i potrzeby społeczne.
Turystyka medyczna przyjazdowa do Lublina i na Lubelszczyznę jest jednym z naszych priorytetów.
Nasi członkowie aktywnie pracują w 11 grupach roboczych, w tym: turystyki medycznej, marketingu i promocji, technologii medycznych – w tym biotechnologii, eksportu, polityki senioralnej, rehabilitacji i stomatologii.
Klaster znany jest z projektów w dziedzinie turystyki medycznej i prozdrowotnej:
Lubelskie Konsorcjum Turystyki Medycznej – to pierwszy projekt zainicjowany przy bezpośrednim zaangażowaniu podmiotów prywatnych i publicznych o różnym profilu i zainteresowanych ciągłym doskonaleniem świadczonych przez nie usług poprzez wspólne, profesjonalne zarządzanie projektami. Celem projektu jest zachęcenie pacjentów i turystów z innych regionów Polski oraz z zagranicy do odwiedzenia naszego miasta i regionu.
Lubelskie Obserwatorium Turystyki Medycznej – poprzez naszą sieć gromadzimy statystyki wykorzystywane dla potrzeb klastra oraz dla celów badawczych.
Krajowa i międzynarodowa współpraca klastra:
- Członek Rady Klastrów Branży Medycznej, której hasłem przewodnim jest: „Razem dla innowacyjnej medycyny”.
- Partner w projekcie "ProVaHealth. – Product Validation in Health, będącym częścią programu EU Interreg BSR realizowanego we współpracy z 17 partnerami z Unii Europejskiej.
- Uczestnik misji wysokiego szczebla klastrów UE w USA.
- Partner Parku Naukowego Technopol Tallin – Estonian Connected Health Cluster i Klastra CBM Smart Health (Włochy) w zakresie rozwoju inżynierii medycznej i technologii medycznych.
- Partner klastra Kvarner Health Tourism Cluster (Chorwacja), Instytutu Badań i Rozwoju Turystyki Medycznej (Polska) oraz Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej na rzecz Rozwoju Turystyki Medycznej i Prozdrowotnej.
Nagrody i wyróżnienia:
- Certyfikat – Cluster Management Excellence Bronze Label
- European Enterprise Promotion Awards 2016 (kategoria – Improving Business Environment; szczebel krajowy)
- Nominacja do tytułu SYMBOL 2016, w kategorii Symbol Rozwoju Regionalnego
- Nominacja do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2017
- Nominacja w kategorii “Medical Travel Cluster of the Year” podczas IMTJ Medical Travel Awards 2017;
Więcej informacji na temat działalności Klastra, jego partnerów oraz podjętych inicjatyw można znaleźć na stronie internetowej: http://medycyna.lublin.eu
Miasto Lublin jako koordynator Klastra Lubelska Medycyna zaprasza przedsiębiorstwa i instytucje zainteresowane rozwojem turystyki medycznej przyjazdowej w Europie Wschodniej do uczestnictwa w konferencji „Health and Medical Tourism Summit Eastern Europe 2018”, która odbędzie się w dniu 12 czerwca 2018 r. w Lublinie.
Zarejestruj się na stronie HMTS Conference