Wraz z otrzymaniem przez Lublin certyfikatu smart city pojawiły się nowe perspektywy współpracy i wymiany doświadczeń w obszarze funkcjonowania miast inteligentnych. W ostatnim czasie Lublin został partnerem globalnej sieci bee smart city.
Do podpisania umowy partnerskiej doszło 29 maja 2019 roku podczas konferencji Smart Ecosystems w Gliwicach. Partnerstwo ma na celu rozwój i promocję strategii inteligentnego miasta w Lublinie oraz wymianę wiedzy, doświadczeń i rozwiązań. Dzięki wsparciu i wiedzy wiodącej światowej sieci inteligentnych miast – bee smart city, Lublin chce poszerzyć swoje kompetencje i aktywnie poszukuje nowych impulsów do rozwoju strategii inteligentnego rozwoju miasta i wdrażania sprawdzonych rozwiązań.
Współpraca z bee smart city to jednak nie tylko wymiana doświadczeń, ale też możliwość bieżącego weryfikowania realnego stanu miasta w aspekcie smart city. Platforma jest autorem pierwszego kompleksowego podręcznika, wyznaczającego w klarowny sposób zadania i praktyczne wytyczne, których wyniki wskazują stopień gotowości miasta do rewolucji w kierunku smart. Publikacja pt. „Smart City Guide”, miała swoją premierę podczas wspomnianej konferencji w Gliwicach.
– „bee smart city jest niezbędnym narzędziem, które pozwala nam łatwo przenosić nasze rozwiązania i projekty do Internetu. Umożliwia dzielenie się nimi z innymi miastami w celu identyfikowania nowych rozwiązań oraz stania się miastem transparentnym i bardziej zorientowanym na obywatela. Nie tylko bee smart city dostarczyło nam potrzebnej wiedzy i narzędzi – obecnie budujemy także znaczące partnerstwa za pośrednictwem globalnych sieci inteligentnych miast" – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Swoje stanowisko na temat współpracy przedstawił również Bart Gorynski, Partner Zarządzający w bee smart city – „W Lublinie mamy kompetentnego i dynamicznego partnera, który rozumie istotę stania się naprawdę inteligentnym miastem. Lublin jest miastem pionierskim i może stanowić wzór dla innych miast europejskich, zapewniając swoim obywatelom najwyższy poziom jakości życia dzięki nowoczesnemu modelowi zarządzania, który opiera się na najnowocześniejszych rozwiązaniach. W szczególności społeczna i partycypacyjna orientacja strategii miasta zapewnia zaufanie i wiarygodność obywateli, stanowiąc kluczowy czynnik sukcesu dla rozwoju przyszłościowego inteligentnego miasta w Europie”.
Miasto Lublin i bee smart city współpracują ze sobą ściśle szczególnie w obszarach zarządzania mobilnością, środowiskiem, społeczeństwem, zrównoważonej gospodarki i jakości życia. Różnorodność rozwiązań dedykowanych dla inteligentnych miast, spostrzeżenia rynkowe i kontakty znajdujące się na platformie bee smart city mają znaczącą wartość dla Miasta Lublin.
– „Sieć stworzona przez bez bee smart city zapewnia nam nieocenioną wiedzę ekspercką na temat rozwiązań inteligentnych oraz kontakty, które umożliwiają nam rozwijanie naszej strategii miasta inteligentnego. Cieszymy się, że mamy silnego partnera, który może zapewnić nam najlepsze wskazówki i wiedzę w dziedzinie smart city" – dodał Mariusz Sagan, Dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości.
Lublin jest obecnie postrzegany jako kluczowa lokalizacja biznesowa we wschodniej Polsce dla inwestorów z sektora produkcyjnego, logistycznego czy nowoczesnych usług dla biznesu, a także wyróżniany jako jeden z sześciu największych ekosystemów IT w kraju. Miasto koncentruje się na czterech strategicznych obszarach rozwoju: otwartość, przyjazność, przedsiębiorczość i akademickość. Jednymi z najważniejszych elementów Lublina jako miasta inteligentnego jest mobilność oparta na zintegrowanym systemie informacyjnym oraz niskoemisyjnym taborze, a także partycypacyjny charakter budowania strategii miasta Strategia 2030.