Lublin na bieżąco

Śledź nas na:

Medical Inventi – innowacyjna „sztuczna kość” z Lublina

Biokompozyt kościozastępczy FlexiOss to innowacyjny materiał zbliżony strukturą i składem do naturalnej kości. Znajduje zastosowanie w chirurgii ortopedycznej.

Tytuł zastępczy

Spółka Medical Inventi powstała w 2012 roku z inicjatywy grupy naukowców, prywatnych inwestorów i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Została powołana w celu komercjalizacji wynalazku opracowanego przez zespół naukowy pod kierunkiem prof. Grażyny Ginalskiej ze znaczącą rolą dr hab. Anny Belcarz. Nasz biokompozyt kościozastępczy FlexiOss powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie przedstawione przez ortopedów, ale znajduje zastosowanie również w stomatologii, a w przyszłości być może sprawdzi się też w weterynarii. To produkt innowacyjny, wielokrotnie nagradzany przez prezydia najważniejszych konkursów branżowych.

Nasz biokompozyt kościozastępczy charakteryzuje się składem i mikroporowatą strukturą charakterystyczną dla naturalnej kości. Po nasączeniu w płynach ustrojowych staje się plastyczny i poręczny chirurgicznie, a wykorzystany w nim zamiast białka cukier (kurdlan), niweluje ryzyko odrzutu. Co więcej, okazuje się, że FlexiOss przyswaja jony wapniowe z naturalnej kości, dzięki czemu jest w stanie się nią zintegrować. Produkt już w fazie testów spotkał się z aprobatą środowiska medycznego, a zainteresowanie nim sięga rynku europejskiego, arabskiego i azjatyckiego.

Lublin to ważny ośrodek medyczny i naukowy. Do procesu komercjalizacji prowadzonego przez Medical Inventi zaangażowano ekspertów z różnych dziedzin, w tym zespół naukowy z Politechniki Lubelskiej, który opracował innowacyjny park maszynowy do produkcji naszej „sztucznej kości”. Niezwykle ważne jest dla nas członkostwo w Klastrze Lubelska Medycyna, który buduje swoisty know-how i stanowi platformę wymiany doświadczeń między firmami z branży. Pomaga również w nawiązywaniu kluczowych dla nas relacji biznesowych na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

  • Podziel się:

Odkrywaj gospodarkę miasta