Lublin na bieżąco

Śledź nas na:

„Nie pozwolę Ci się zamknąć”, czyli jak pomóc mikroprzedsiębiorcom

Kryzys wywołany przez COVID-19 uderzy w pierwszej kolejności w najmniejszych przedsiębiorców. Według Krajowej Izby Gospodarczej to właśnie im grozi zamknięcie zakładów i redukcja etatów. Kluczowe w całej sprawie może okazać się solidarnościowe działalnie. Każdy chętny może dołączyć do kampanii „Nie pozwolę ci się zamknąć” – wspieramy mikroprzedsiębiorców, organizowaną przez KIG w ramach projektu #SolidarnizBiznesem

Tytuł zastępczy

Zasada działania kampanii jest prosta. Każdy zainteresowany może przekazać właścicielowi swojego ulubionego salonu fryzjerskiego, kawiarni czy pizzerii itp. wsparcia fianansowego w postaci zaliczki. Wpłacona kwota pomoże mikroprzedsiębiorcom pokryć bieżące koszty działalności, natomiast realizacja usługi nastąpi, gdy stan epidemii zostanie oficjalnie zniesiony i przywrócone zostanie pełne funkcjonowanie punktów usługowo-handlowych. 

W jaki sposób pomóc mikroprzedsiębiorcom? 

  1. Skontaktuj się z przedsiębiorcą, którego chcesz wesprzeć (mail/telefon/media społecznościowe)
  2. Określ, za jaką usługę/towar chcesz zapłacić
  3. Ustal, jak możesz przekazać zaliczkę (przelew/płatność kartą/gotówka) 
  4. Ustal indywidulanie z przedsiębiorcom, kiedy możesz otrzymać usługę/towar
  5. Wpłata zaliczki jest dokumentowana fakturą lub – gdy zaliczkę wpłaca osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej – paragonem z kasy fiskalnej. Niektórzy podatnicy nie muszą posiadać kasy. Ustal indywidualnie w jaki sposób otrzymasz potwierdzenie zapłaty. 

Warto zaznaczyć, że cała akcja opiera się na wzajemnym zaufaniu i kontakcie klienta z przedsiębiorcą. Krajowa Izba Gospodarcza nie pośredniczy w tej relacji. Sama wpłata zaliczki jest jednak regulowana prawnie. Przyjęcie kwoty to umowa, mówiąca o tym, że w przyszłości otrzymasz usługę/towar. Zarówno Ty, jak i sprzedający możecie wycofać się z umowy. Wtedy zaliczka powinna być zwrócona. Zgodnie z przepisami prawa cywilnego, roszczenie o rozliczenie zaliczki wygasa z upływem 6 lat od dnia wpłaty (konsumenci). W przypadku umowy zawartej z przedsiębiorcą czas ten skraca się do 3 lat. 

Więcej informacji, a także materiały promocyjne dostępne są na stronie www.kig.pl

  • Podziel się:

Odkrywaj gospodarkę miasta