Politechnika Lubelska została członkiem FIRST Global Higher Education Network, ogólnoświatowej organizacji zrzeszającej szkoły wyższe, której celem jest propagowanie nauki w zakresie robotyki i nowych technologii wśród dzieci i młodzieży w wieku 6-19 lat na całym świecie.
Członkiem organizacji może być jedna uczelnia z danego kraju. Polska, obok USA, ma aż dwie uczelnie (Politechniki: Lubelska oraz Łódzka) w składzie FGHEN i jednocześnie jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej reprezentowanym w tej organizacji.
Politechnika Lubelska będzie współpracować z drużyną Spice Gears Team 5883 z Kraśnika. Jest to pierwsza i jedyna drużyna robotyki w Polsce biorąca udział w zawodach organizowanych przez amerykańską organizację FIRST. Członkowie drużyny tworzą reprezentację Polski na zawodach FIRST Global. Sama drużyna powstała w 2015 r., a jej członkami są uczniowie szkół średnich powiatu kraśnickiego, którzy interesują się robotyką. Działają razem dopiero trzy lata, a już są najlepszą drużyną w Europie w międzynarodowym konkursie robotyki.
− Mamy niezwykle uzdolnioną młodzież w dziedzinach nauk technicznych i ścisłych. Uczniowie z Kraśnika już doświadczyli, jak fascynujące może być zastosowanie najnowocześniejszej wiedzy w tworzeniu wynalazków. Trzeba jedynie tej młodzieży dać szansę wykorzystania ich talentów i chęci do pracy. Jako uczelnia techniczna oferujemy drużynie wsparcie organizacyjne i technologiczne w zakresie projektowania, budowy i oprogramowania robota. Ważne jest, aby uczniowie mieli dostęp do najnowszych osiągnięć technologicznych i ich twórców − mówi prof. Paweł Droździel, prorektor ds. studenckich Politechniki Lubelskiej.
Lubelska uczelnia uruchamia w tym roku nowy kierunek studiów – robotyzację procesów wytwórczych. Studenci będą się uczyć programowania robotów, sterowników i komputerów przemysłowych (w tym PLC i mikrosterowniki), podstaw projektowania mechanizmów i całych procesów wytwórczych oraz bezpieczeństwa przemysłowego. − Ten kierunek idealnie wpisuje się w zainteresowania naszych młodych podopiecznych. Mam nadzieję, że w przyszłości wybiorą naszą uczelnię jako kolejny etap kształcenia – podkreśla prorektor.
− Wicemistrzostwo w czasie FIRST Global 2017 oraz tegoroczne sukcesy w Chinach i Detroit to dopiero początek naszej drogi. Pokazaliśmy, co możemy osiągnąć samodzielnie, a z patronatem Politechniki Lubelskiej będziemy mieć kontakt z fachową wiedzą techniczną. Współpraca z lubelską uczelnią to przede wszystkim ułatwienie dostępu do wykształconych inżynierów i ich specjalistycznej wiedzy, gotowej do wykorzystania przy projektach realizowanych przez drużynę. Niedostępne do tej pory środki, rozwiązania i publikacje nareszcie będą na wyciągnięcie ręki − uważa Dariusz Głuchowski, mentor drużyny, a także zdobywca nagrody jednego z założycieli FIRST.
Drużyna Spice Gears Team 5883 w lipcu br. ponownie jedzie do Chin na największy w Azji turniej pozasezonowy FRC, tzw. invitational, jako jedna z czterech drużyn spoza Chin, a 16-18 sierpnia będzie ponownie reprezentować Polskę na Olimpiadzie Robotyki FIRST Global w Mexico City w Meksyku.