NOYEN Sp. z o.o. to polska firma rodzinna z ponad 25-letnią historią, stała się liderem w dziedzinie czyszczenia przemysłowego, oferując kompleksową gamę rozwiązań, które obejmują maszyny myjące, automatyzację i chemię przemysłową. Dzięki zaangażowaniu w innowacje i jakość, firma dostarcza swoje produkty do klientów na całym świecie, stale podnosząc jakość produktów i procesów organizacyjnych w swojej organizacji. W wywiadzie ze Zbigniewem Kurantem, Prezesem Zarządu NOYEN, rozmawiamy o początkach firmy, zaawansowaniu technologicznym przedsiębiorstwa oraz wizji dalszego rozwoju.
Jak wyglądały początki Państwa firmy, jaka była inspiracja do założenia Państwa działalności?
Działalność w branży mycia przemysłowego rozpoczęliśmy w latach 90. od dystrybucji preparatów chemicznych, sprowadzanych z Wielkiej Brytanii. Zajmowałem się tym sam, odwiedzając fabryki, negocjując ceny i warunki handlowe. Kluczowym wyzwaniem w tamtym okresie było budowanie zaufania i dobre relacje z brytyjskimi partnerami handlowymi. Z biegiem czasu zorientowałem się, że potrzeby naszego rynku w tym zakresie są dużo większe stąd decyzja o założeniu własnej działalności gospodarczej i rozpoczęciu produkcji preparatów chemicznych dla przemysłu. Dzięki temu miałem możliwość kontroli nad składem i jakością finalnego produktu, bardzo ważnych elementów dla naszych klientów. Kilka lat później, działając już z powodzeniem na rynku preparatów chemicznych, postanowiłem poszerzyć portfolio o produkcję urządzeń myjących. Wychodząc naprzeciw rosnącym wymaganiom jakościowym w zakresie czystości komponentów, razem z zespołem opracowaliśmy pierwszą myjnię przemysłową. Był to duży krok w rozwoju firmy a nasze urządzenia szybko stały się konkurencyjne w tej branży. Dziś działamy w myśl zasady ALL IN ONE SOLUTIONS, kompleksowo obsługując klientów w zakresie mycia przemysłowego poprzez dobór technologii mycia i preparatów chemicznych, szeroką ofertę urządzeń myjących oraz usługi serwisowe.
Ilu pracowników zatrudnia Państwa firma, kim są kluczowi członkowie Państwa zespołu?
Obecnie zatrudniamy ponad 160 osób. Trzon naszego zespołu stanowi kadra inżynierów: konstruktorów, automatyków, pracowników produkcji oraz laboratorium. Nasi pracownicy to wysokiej klasy specjaliści w swoich dziedzinach, dzięki czemu mamy możliwość rozwoju i wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w produkcji naszych urządzeń. Jesteśmy w trakcie wdrażania systemu PSIpenta MES, co pozwoli naszej firmie na precyzyjne planowanie produkcji, optymalizację zasobów i bieżące monitorowanie procesów. Dzięki temu będziemy szybciej reagować na zmiany rynkowe, minimalizować przestoje i lepiej zarządzać produkcją. Wprowadziliśmy i rozwijamy narzędzia do symulacji komputerowych przepływów oraz do analiz numerycznych, niezbędne dla kontroli i optymalizacji procesów mycia. Wprowadzanie takich zmian jest możliwe dzięki doświadczonej kadrze pracowników, jaką mamy.
Jakby Państwo najprościej opisali rozwiązanie/produkt rozwijane przez Państwa firmę?
Projektujemy i tworzymy przede wszystkim maszyny myjące, automatyzację i chemię przemysłową, dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów. Większość naszych urządzeń myjących produkowanych jest w modelu „Engineering to Order” a proces ich powstawania opiera się zawsze na konsultacjach. Zanim przedstawimy ofertę, określamy potrzeby oraz specyfikę projektu. Przeprowadzamy próby mycia na detalach, dobieramy optymalną technologię mycia, wszystko po to, aby znaleźć i zaproponować najlepsze rozwiązanie. Na każdym etapie jest możliwość obejrzenia postępów np. w formie modelu 3D. Nasze rozwiązania doceniane są przez klientów za efektywne usuwanie wszystkich typów zanieczyszczeń, zgodnie z globalnymi normami i standardami, kompaktowe rozmiary, oszczędzające miejsce na hali produkcyjnej, intuicyjne oprogramowanie czy procesy nastawione na bezpieczeństwo pracowników. Jeśli chodzi o chemię przemysłową mamy w ofercie blisko 100 produktów, w tym uniwersalne preparaty np. do odtłuszczania, ale również unikalne receptury preparatów tworzone na indywidualne zamówienie klientów. Stawiamy na jakość, a dzięki doskonale wyposażonemu laboratorium (Mikroskopy ZEISS: optyczny i elektronowy, komora klimatyczna, solna, ekstrakcyjna) możemy wykonać nawet najbardziej wymagające zlecenia.
Jaka część rozwiązania tworzona jest w Lublinie i co o tym zdecydowało?
Dwa zakłady produkcyjne NOYEN, gdzie odbywa się produkcja maszyn myjących oraz chemii przemysłowej, zlokalizowane są w Lublinie. Wybraliśmy Podstrefę Lublin Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec z uwagi na preferencyjne warunki prowadzenia inwestycji na tych terenach, odpowiednią infrastrukturę i dogodną lokalizację. Podczas wyboru kierowaliśmy się także otoczeniem firm produkcyjnych, wśród których znajdują się nasi dostawcy i klienci.
Jakie są przewagi państwa rozwiązania w porównaniu do podobnych technologii dostępnych na rynku?
Jako jedyna firma w Polsce i jedna z niewielu w Europie wprowadziliśmy zasadę ALL IN ONE SOLUTIONS, wspierając naszych klientów kompleksowo w obszarze mycia przemysłowego. Dzięki ciągłym inwestycjom w rozwój i pracę nad elementami Przemysłu 4.0 dla maszyn i procesów, działalności NOYEN towarzyszy systematyczny wzrost udziału w rynku. Nasza marka kojarzy się z wysoką jakością oferowanych wyrobów i wsparciem. W swojej strategii zakładamy politykę ciągłej innowacji, czyli stały rozwój produktów i oferty, stosowanych technologii oraz rozwiązań technicznych.
Tylko w tym roku wprowadziliśmy nowe funkcjonalności w maszynach z serii iCleaning: układ automatycznego poboru próbek zanieczyszczeń kąpieli oraz możliwość przeprowadzenia autodiagnostyki urządzenia. Automatyzacja procesu poboru próbek cieczy to zwiększenie kontroli nad czystością techniczną bez konieczności przeznaczania na ten cel dużych nakładów finansowych. Większa kontrola nad czystością techniczną to w konsekwencji poprawa jakości finalnych produktów. Natomiast zastosowanie procedury autodiagnostycznej w urządzeniu pozwala na zapobieganie występowaniu dysfunkcji maszyny poprzez regularne i szczegółowe kontrole stanu jej podzespołów wykonawczych i sygnalizacyjnych. Dzięki temu użytkownik posiada aktualne informacje na temat stanu technicznego urządzenia, na podstawie których może przewidywać i planować wymiany kluczowych komponentów, zmniejszając czas ewentualnych przestojów produkcyjnych do absolutnego minimum.
Systemowe podejście do procesu produkcji, wzmacniane przez proces ciągłego doskonalenia, pozwala na realizację nawet najbardziej złożonych projektów. Nasi klienci posiadają zakłady produkcyjne na całym świecie. 30 proc. naszych produktów eksportujemy – tym roku na przykład do Maroka i Meksyku. Na świecie działa już ponad 700 naszych urządzeń, z czego 97 proc. to urządzenia produkowane w modelu „Engineering to Order”.
Kto jest Państwa grupą docelową i jakimi sukcesami sprzedażowymi/pozyskanych inwestorów mogą się Państwo pochwalić?
Jako wiodący dostawca kompleksowych rozwiązań z zakresu mycia przemysłowego możemy pochwalić się realizacją projektów dla klientów z całego świata. Udział w targach branżowych — zarówno krajowych, jak i międzynarodowych — już od początku funkcjonowania firmy pozwolił na rozszerzanie sieci kontaktów i zwiększanie świadomości oferty firmy wśród potencjalnych klientów. Nasze myjnie przemysłowe są elementem linii, na których produkuje się części dla takich marek jak Mercedes czy Volkswagen. Poza branżą automotive z powodzeniem dostarczamy swoje rozwiązania do branży aerospace, maszynowej czy opakowaniowej. Dążąc do wzmocnienia naszej pozycji na międzynarodowym rynku, inwestujemy w rozwój, korzystając w tym zakresie także z dotacji z programów UE. Obecnie realizujemy projekt dofinansowany przez UE, którego efektem będzie innowacyjna myjnia przemysłowa o podwyższonej efektywności energetycznej. Rozwiązanie będzie nowością na rynku mycia przemysłowego, dzięki wprowadzeniu rozwiązań polegających na zmniejszeniu zapotrzebowania na ciepło procesu czy zmniejszeniu strat cieczy roboczej. Dzięki tej myjni nasi klienci obniżą koszty związane z myciem przemysłowym.
Jakie działania może miasto Lublin wraz z partnerami instytucjonalnymi podjąć, aby rozwijać swój potencjał jako centrum tworzenia wysokich technologii?
Cieszymy się, że Lublin to jedna z najszybciej rozwijających się metropolii w kraju. Według nas to nowoczesne i otwarte miejsce, zarówno do prowadzenia biznesu, jak i codziennego funkcjonowania. Do dalszego rozwoju swojego potencjału Miasto Lublin z pewnością potrzebuje kolejnych działań w obszarze inwestycji strukturalnych, wpływających przede wszystkim na jakość życia mieszkańców oraz na ilość firm napływających z sektora HI-TECH. Widzimy również możliwości w obszarze wspierania przedsiębiorczości, np. poprzez tworzenie przyjaznych warunków prowadzenia działalności dla nowych i istniejących firm, odpowiedni dostęp do kapitału ludzkiego, obecność pokrewnych branż i instytucji biznesowych. Ważnym aspektem dla nas jako firmy przemysłowej jest współpraca ze środowiskiem akademickim przy tworzeniu nowych projektów, a także w obszarze rynku pracy. Na tych płaszczyznach widzimy Miasto Lublin jako partnera wspierającego.
Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów! Więcej informacji o firmie na stronie internetowej NOYEN.