W dniu 29 października 2024 r. Komitet Monitorujący URBACT IV wybrał 116 Dobrych Praktyk URBACT spośród 249, które zostały zgłoszone w ramach zaproszenia trwającego od 15 kwietnia do 30 czerwca 2024 r. Dobra Praktyka URBACT to inicjatywa miejska, która jest skuteczna, partycypacyjna, zintegrowana, istotna i łatwa do przeniesienia na inne miasta europejskie. Dobre Praktyki URBACT będą promowane w kanałach komunikacji URBACT w latach 2024-2025 i będą głównymi uczestnikami URBACT City Festival 2025, który odbędzie się w dniach 8-10 kwietnia 2025 r. we Wrocławiu. Festiwal Miast URBACT 2025 będzie okazją dla Dobrych Praktyk URBACT do zaprezentowania swoich inicjatyw oraz dla innych europejskich miast do zainspirowania się i rozpoczęcia budowania partnerstw projektowych z miastami URBACT zainteresowanymi przeniesieniem swoich praktyk w ramach Sieci Transferu URBACT.
Efektem projektu Wymyślmy wspólnie Lublin. Partycypacyjnie tworzymy Inteligentną strategię Lublin 2030 jest Strategia Lublin 2030 powstała według wcześniej opracowanej koncepcji z wykorzystaniem dotacji w wysokości blisko 2,4 mln zł, jaką Gmina Lublin otrzymała w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców. Głównym celem konkursu było kreowanie, przy użyciu inteligentnych rozwiązań, miasta jako przestrzeni przyjaznej do życia, za którą współodpowiedzialność ponoszą także mieszkańcy, którzy jednocześnie biorą aktywny udział w zarządzaniu i współdecydowaniu o niej. Uzgodnienie powszechnie akceptowanej wizji Lublina w 2030 roku było złożonym procesem, angażującym liczny zespół, wymagającym zastosowania starannie dobranych metod i narzędzi pracy. Projekt podzielony został na etapy, których rezultaty wypracowane zostały kolektywnym wysiłkiem wielu osób i środowisk.
Udział w Festiwal Miast URBACT 2025 oraz innych podobnych inicjatywach jest jednym z zadań utworzonej w ramach projektu Samorządowej Akademii Zarządzania Strategicznego, której celem jest propagowanie zarządzania partycypacyjnego jako skutecznej metody budowania relacji i osiągania rezultatów przy pomocy zastosowanych w praktyce metod i technik partycypacyjnych, narzędzi analitycznych, informacyjnych, konsultacyjnych i zarządczych.
Więcej o inicjatywie Urbact: https://urbact.eu/news/discover-latest-116-urbact-good-practices
Więcej o Strategii Lublin 2030: https://lublin.eu/biznes-i-nauka/strategia/s2030/