Najważniejsze instytucje i narzędzia wsparcia eksportu
Portal Promocji Eksportu www.tarde.gov.pl
Portal Trade.gov.pl to strona adresowana głównie do polskich eksporterów i zagranicznych inwestorów. Na portalu znajduje się stale uzupełniany pakiet informacji przydatnych w działalności za granicą zarówno dla firm początkujących jak i zainteresowanych jej rozwojem na kolejne rynki. Poza danymi analitycznymi Trade.gov.pl oferuje również dostęp do przewodników dla przedsiębiorców, artykułów, kalendarza wydarzeń lokalnych i międzynarodowych oraz aktualności z rynków zagranicznych. Wartością dla polskich przedsiębiorców jest także anglojęzyczna zakładka „Polish companies”, gdzie firmy mogą umieszczać swoje wizytówki, wzmacniając w ten sposób pozycję swojej marki i promując się w ten sposób na arenie międzynarodowej.
Polska Agencja Inwestycji i Handlu https://www.paih.gov.pl
PAIH jest główną instytucją państwową oferującą bezpłatnie wsparcie polskich firm w ekspansji na zagraniczne rynki
udziela eksporterom szerokiego wachlarza wsparcia. PAIH posiada także sieć Zagranicznych Biur Handlowych rozsianych po całym świecie, które są w stanie udzielić eksporterowi pogłębionych informacji na temat wybranego rynku za granicą.
Zakres wsparcia:
- Analiza potencjału eksportowego
- Przygotowanie pakietów informacyjnych
- Opracowanie strategii ekspansji na wybranych rynkach
- Opracowanie list partnerów biznesowych
- Weryfikacja partnerów biznesowych
- Organizacja spotkań B2B
- Organizacja misji biznesowych
- Udzielanie wsparcia w kontaktach z administracją
- Organizacja szkoleń
Access2Markets – Portal wsparcia eksportu Komisji Europejskiej – https://trade.ec.europa.eu/access-to-markets/en/home
Portal łączy bazę danych dostępu do rynku, unijny punkt informacyjny ds. handlu oraz znacznie więcej w jednym narzędziu. Na platformie Access2Markets, przedsiębiorcy znajdą następujące narzędzia:
- Asystent handlowy (informacje eksportowo-importowe dotyczące taryf, podatków oraz formalności importowych, procedur celnych w dostępie do krajów trzecich), bariery handlowe i inwestycyjne, statystyki w handlu,
- ROSA (narzędzie oceny spełniania reguł pochodzenia w preferencyjnych umowach handlowych UE-kraje trzecie),
- Access2Procurement (nowe narzędzie w zakresie dostępu do zamówień publicznych)
- Single Entry Point – zgłaszanie restrykcji na rynkach krajów trzecich, preferencyjne umowy handlowe UE-kraje trzecie
Sieć Enterprise Europe Network
Enterprise Europe Network (EEN) działa od 1 stycznie 2008 r. Oferuje ona małym i średnim przedsiębiorstwom kompleksowe usługi, które mają im pomóc w pełni rozwinąć ich potencjał i zdolności innowacyjne. Jest największą na świecie siecią wspierająca MŚP w internacjonalizacji.
Dysponuje darmową bardzo obszerną bazą ofert współpracy z firmami ponad 60 krajów, która pozwala wyszukiwać podwykonawców, dystrybutorów, partnerów technologicznych.
Obecnie działa blisko 600 ośrodków sieci Enterprise Europe Network w Europie i krajach basenu Morza Śródziemnego. W Polsce obecnie działa 30 ośrodków w tym dwa w Lublinie.
https://www.een.org.pl/index.php
Lubelska Fundacja Rozwoju pełni funkcję koordynatora konsorcjum Enterprise Europe Network Polska Wschodnia. https://een-polskawschodnia.pl/o-nas/uslugi/
email: een@lfr.lublin.pl
do konsorcjum wchodzi Politechnika Lubelska, Centrum Innowacji i Transferu Technologii
email: een@pollub.pl
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) jest państwowym bankiem rozwoju, który wspiera polskie firmy w działalności zagranicznej na ponad 80 światowych rynkach. BGK oferuje różne instrumenty finansowe dla eksporterów, takie jak:
- Akredytywa dokumentowa
- Gwarancja bankowa
- Kredyt dla banku nabywcy
- Kredyt dla nabywcy
- Wykup wierzytelności eksportowych
- Inkaso dokumentowe w obrocie zagranicznym
- Program DOKE
- Finansowanie/prefinansowanie eksportu
BGK finansuje i zabezpiecza transakcje eksportowe, wypełniając lukę na rynku usług bankowych. BGK współpracuje z innymi instytucjami rozwoju, które wspierają eksport: Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) i Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP). BGK współpracuje także z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, bankami komercyjnymi w kraju i za granicą oraz zagranicznymi bankami rozwoju. BGK pomaga polskim przedsiębiorstwom w ekspansji zagranicznej, co poprawia konkurencyjność polskiej gospodarki.
https://www.bgk.pl/male-i-srednie-przedsiebiorstwa/eksport-i-ekspansja-zagraniczna/
Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE)
Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) to spółka akcyjna utworzona przez Skarb Państwa w 1991 roku, która specjalizuje się w ubezpieczeniach eksportowych i finansowaniu handlu. KUKE pomaga polskim przedsiębiorcom zabezpieczyć się przed ryzykiem niewypłacalności lub niewywiązania się z umowy przez zagranicznych kontrahentów, zwłaszcza na rynkach o podwyższonym ryzyku politycznym lub gospodarczym. KUKE jest jedynym podmiotem w Polsce, który prowadzi ubezpieczenia eksportowe gwarantowane przez Skarb Państwa.
Materiały, publikacje, opracowania
– Przewodnik eksportera MRiT
https://www.trade.gov.pl/rodzaj-wsparcia/przewodnik-eksportera/
– ABC Eksportu PAIH
https://www.paih.gov.pl/abc_eksportu
– Ekspertyzy ekonomiczne PFR
https://pfr.pl/ekspertyzy-ekonomiczne.html
– Różnice kulturowe w międzynarodowych relacjach biznesowych
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/roznice-kulturowe-w-miedzynarodowych-relacjach-biznesowych
– Materiały edukacyjno-promocyjne o instrumentach finansowych BGK
TRADE MAP – narzędzie analityczne wykorzystujące statystyki obrotów handlowych w skali całego świata. https://www.trademap.org/
Szkolenia online
Eksport dla początkujących
https://akademia.parp.gov.pl/course/view.php?id=124
Marketing eksportowy
https://akademia.parp.gov.pl/course/view.php?id=149
Spedycja i logistyka w eksporcie