Jednym z największych atutów Lublina, które wymieniane są zarówno na arenie międzynarodowej, jak i wśród samych mieszkańców jest jakość życia. Uznanie zyskuje zwłaszcza mobilność w mieście. Lokalny samorząd, wykorzystując dobre praktyki smart city, stale rozwija infrastrukturę z wykorzystaniem nowych technologii i zachowaniem norm ekologicznych.
Ekologiczny transport
Cechą miasta inteligentnego jest przezorność. Najważniejsze jest obserwowanie trendów i przewidywanie zmian w koniunkturze społeczeństwa czy kierunku i intensywności rozwoju gospodarczego miasta. To właśnie z tymi czynnikami wiążą się zmiany związane z nasileniem ruchu drogowego, a co za tym idzie – zwiększeniem emisji spalin. Choć pewnych procesów nie da się zatrzymać, ich negatywne skutki można złagodzić.
Wejście w życie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych wpłynęło na reorganizację transportu i dedykowanej mu infrastruktury w całym kraju. Lublin szybko zaadaptował nowe wymogi, ponieważ już od lat wykorzystuje ekologiczne rozwiązania w transporcie miejskim, co wyróżnia go na tle innych miast. Obecność trolejbusów, autobusów hybrydowych, a nawet autobusu w pełni elektrycznego, wpływa pozytywnie na jakość powietrza w przestrzeni miejskiej. Ekologiczny transport, a także inteligentny system informacji pasażerów stanowią ważne elementy budowania wizerunku Lublina jako miasta przyjaznego zarówno mieszkańcom, jak i gościom.
Współpraca z biznesem
Z pomocą samorządowi w zakresie inteligentnej mobilności przychodzi biznes. Polityka Miasta zakłada wspieranie wszelkich rozwiązań, które wpływają na polepszenie jakości życia, w tym usprawnienie mobilności mieszkańców.
W Lublinie działa Lubelski Rower Miejski, którego popularność bije każdego roku kolejne rekordy, a co za tym idzie, kształtuje w lublinianach dobre nawyki. Sukces sieci rowerów miejskich sprawił, że w naszym mieście pojawiły się również firmy zajmujące się wynajmem pojazdów na minuty. PANEK wypożycza swoje samochody jedynie w dwóch polskich miastach, w tym w Lublinie. Dysponuje flotą złożoną między innymi z aut hybrydowych i elektrycznych. CityBee, firma, która pojawiła się niedawno w naszym mieście, oddaje do dyspozycji lubelskich klientów samochody dostawcze, a Blinkee skutery elektryczne.
Projekty miasta
Rosnąca w szybkim tempie popularność takich rozwiązań transportowych sprawia, że należy szukać kolejnych inteligentnych narzędzi, które pozwolą jeszcze łatwiej z tych udogodnień korzystać. Już wkrótce w Lublinie dostępna będzie aplikacja sprzęgająca wszystkie środki transportu publicznego. Urząd Miasta szykuje się do stworzenia multimodalnej platformy, która pozwoli między innymi na wykupienie „abonamentu na mobilność” obowiązującego przez wybrany okres, płacenie za przejazd dokładnie tyle, ile on zajmie i gromadzenie środków na przejazdy za pośrednictwem elektronicznej portmonetki. Istnieje możliwość, że w bliskiej perspektywie platforma obejmie również Lubelski Rower Miejski.
To jednak nie wszystko. Urząd Miasta prowadzi prace nad kolejnymi projektami, w tym nad planem rozlokowania w mieście węzłów przesiadkowych, gdzie mieszkańcy będą mogli wygodnie zmienić środek transportu – z prywatnego auta na rower czy autobus komunikacji miejskiej. Punkty typu „Park&Ride” pozwolą na ograniczenie liczby samochodów w centrum miasta.
Miejscem przesiadkowym ma być także zintegrowany intermodalny Dworzec Metropolitalny, który połączy funkcję dworca kolejowego i autobusowego. Dogodne połączenia komunikacji miejskiej oraz stacje rowerowe skomunikują go z centrum miasta, ograniczając konieczność używania prywatnych pojazdów.