Lublin na bieżąco

Śledź nas na:

SDS Optic – technologia światłowodowa w walce z nowotworem

SDS Optic to firma badawcza, która ma szansę zrewolucjonizować diagnostykę nowotworową. Jej innowacyjna platforma technologiczna wzbudza zainteresowanie świata nauki, medycyny i mediów.

Tytuł zastępczy

Firma SDS Optic powstała w wyniku ewolucji startupu działającego w branży światłowodowej, który założyłem w Stanach Zjednoczonych w 2015 roku. Przeniesienie dwa lata później działalności do Polski było możliwe dzięki wsparciu aniołów biznesu z Lublina i Szczecina. Ostateczny wybór lokalizacji padł na Lublin ze względu na działający tu Wydział Chemii UMCS, gdzie od lat trwają prace nad udoskonalaniem i wytwarzaniem włókien światłowodowych. Od początku podstawową działalnością SDS Optic jest projektowanie i modelowanie komponentów optoelektronicznych. Nowy kierunek badań pojawił się wraz z dołączeniem do firmy mojej żony Magdaleny, eksperta w dziedzinie biotechnologii.

Moje doświadczenie wynikające między innymi ze współpracy z NASA oraz wiedza i kompetencje żony nabyte na Uniwersytecie Harvarda utwierdziły nas w przekonaniu, że możemy stworzyć innowacyjny, autorski produkt z pogranicza optoelektroniki i medycyny. Takim niewątpliwie jest urządzenie inProbe. To platforma technologiczna służąca do detekcji nowotworów piersi u kobiet. Pozwala na bezbolesne badanie i, co istotne w diagnostyce, uzyskanie wyniku liczbowego w czasie rzeczywistym. Projekt okazał się na tyle innowacyjny, że uzyskał najwyższe dofinansowania z NCBiR oraz Komisji Europejskiej w ramach projektu Horyzont 2020.

SDS Optic tworzy zespół specjalistów z zakresu fizyki, biologii, inżynierii i medycyny. Pozyskanie najlepszych ekspertów to wyzwanie dla firm badawczych na całym świecie. Staramy się przyciągać największe, najbardziej obiecujące talenty wśród absolwentów i studentów lubelskich uczelni, oferując im staże, podczas których mogą zdobyć konkretne, a dla nas cenne umiejętności. Wysoko wykwalifikowanej kadry poszukujemy także wśród osób, które przed laty wyjechały, aby podjąć działalność naukową za granicą. Tych, którzy się wahają, nierzadko przekonuje do powrotu niepowtarzalny klimat i jakość życia w Lublinie.

  • Podziel się:

Odkrywaj gospodarkę miasta