Lublin na bieżąco

Śledź nas na:

Lublin przyjazny dla biznesu

Podczas Kongresu Regionów we Wrocławiu zaprezentowano najnowszą odsłonę rankingu Miast Przyjaznych dla Biznesu przygotowanego przez redakcję „Forbesa” oraz Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. Lublin zajął w nim szóste miejsce wśród największych polskich miast.

Tytuł zastępczy

Połowa firm w Polsce jest zarejestrowana w 9 największych miastach mających powyżej 300 tys. mieszkańców (mieszka tam w sumie ponad 15 proc. Polaków). Pod względem aktywności gospodarowania wśród największych miast niekwestionowanym liderem jest i długo jeszcze będzie Warszawa. Liczba zarejestrowanych w niej firm w przeliczeniu na 1000 mieszkańców jest o 70 proc. wyższa niż w drugim Poznaniu i około dwóch razy większa niż w kolejnych na liście Wrocławiu i Krakowie. Lublin zajął szóste miejsce w rankingu, pomiędzy Szczecinem a Gdańskiem, dzięki wzrostowi liczby firm w latach 2015-2017 o 5,2%. Wg danych na koniec zeszłego roku, na 1000 mieszkańców Lublina przypada ponad 16 firm.

Jak powstał ranking Miasta Przyjazne dla Biznesu

Miasta (i gminy) zostały podzielone na cztery kategorie związane z liczbą mieszkańców: powyżej 300 tys., 150–299 tys., 50–149 tys. oraz poniżej 50 tys. Pod uwagę wzięto liczbę (dane dostarczone przez COIG) rejestracji nowych przedsiębiorstw w Rejestrze Przedsiębiorców KRS w latach 2015, 2016 i 2017. Od tej liczby odjęto upadłości i wykreślenia z KRS dokonane w tym okresie. W ten sposób uzyskano dane, ile przedsiębiorstw przybyło na danym terenie. Liczba nowych firm (netto) po przeliczeniu na 1000 mieszkańców decydowała o kolejności w rankingu.

Więcej informacji na forbes.pl

  • Podziel się:

Odkrywaj gospodarkę miasta