Potencjał inwestycyjny miast jest silnie skorelowany z kapitałem ludzkim. W przypadku Lublina, dzięki dostępowi do wysoko wyspecjalizowanych studentów i absolwentów lubelskich uczelni, możemy elastycznie reagować na potrzeby zgłaszane przez pracodawców i spierać młodych ludzi w procesie wchodzenia na rynek pracy. W roku akademickim 2023/2024 w Lublinie studiowało 57 370 studentów, a mury uczelni opuściło ponad 15 tys absolwentów (GUS, 2024). Co więcej, niemal 9 tys. z nich stanowili studenci zagraniczni z ponad stu państw takich jak: Ukraina, Zimbabwe,Tajwan, czy Nigeria. Wskaźnik umiędzynarodowienia na poziomie 15,32 % plasuje Lublin na pierwszym miejscu pod tym względem wśród miast akademickich w Polsce. Dlaczego decydują się na studia właśnie w naszym mieście? To między innymi dzięki ofercie naszych uczelni i szerokiemu przekrojowi dostępnych kierunków studiów oraz szerokim perspektywom zawodowym na dynamicznie rozwijającym się rynku pracy.
Jak prezentują się nowości, jakie przygotowały lubelskie uczelnie na rok akademicki 2024/2025?
Lublin nie bez powodu nazywany jest miastem akademickim . Lubelskie uczelnie z jednej strony bardzo dobrze rozumieją odpowiedzialność jaka spoczywa na nich w kontekście kształcenia przyszłych kadr, z drugiej zaś dzięki stałej kooperacji z biznesem potrafią wyjść z ofertą kierunków i kwalifikacji szytych na miarę współczesnych pracodawców. Szeroki wachlarz nowych kierunków z pewnością zaskoczy niejedną osobę, a więcej o nich w poniższym zestawieniu.
Najwięcej nowości na rok akademicki 2024/2025 przygotował Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej. Inżynieria druku, a także inżynieria polimerów, czy socjologia cyfrowa to tylko trzy z aż ośmiu nowych kierunków na studiów I stopnia jakie przygotowała ta uczelnia. Kierunki te świetnie dopasowują się do wyzwań jakie stawia nam dzisiaj nowoczesny przemysł, produkcja i analiza danych. Również studia jednolite magisterskie na UMCS wychodzą naprzeciw oczekiwaniom nowych kandydatów na studia. Pojawił się tu kierunek edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, którego absolwenci z pewnością zasilą lokalny, ale nie tylko, sektor przemysłów kreatywnych. Natomiast, jeśli chodzi o studia II stopnia pojwiły się nowe kierunki takie jak: business analytics and data science, international political communication i public history in international relations. Są to kierunki płatne i prowadzone w języku angielskim. Mogą być świetnymi propozycjami dla studentów zza granicy, którzy chcieliby rozwijać swoje kompetencje w Lublinie. Więcej informacji na stronie UMCS.
Równie ciekawe i nowe propozycje przygotował Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Wśród nowości znalazły się przywództwo i retoryka, romanistyka w trybie hybrydowym, czy zarządzanie w języku angielskim. Pierwszy z kierunków ma za zadnie wykształcić nowych inspirujących liderów, będących również znakomitymi mówcami, nauczyć pracy zespołowej i jej organizowania poprzez komunikację retoryczną. Po romanistyce absolwenci będą mogli szukać pracy w obszarach turystyki, handlu czy też administracji publicznej. Zarządzanie natomiast z pewnością wykształci mądrych, dobrych liderów i przedsiębiorców. Studia II stopnia na KUL zasili italianistyka, prowadzona również w trybie hybrydowym. Więcej informacji na stronie KUL: studia I stopnia, studia II stopnia.
Kolejne nowe obszary w jakich mogą kształcić się studenci czekają na Lubelskiej Akademii WSEI. W ofercie uczelni pojawiły się sztuczna inteligencja w systemach informatycznych, zrównoważony rozwój w gospodarce, a także kolejny interesujący kierunek, czyli E-biznes: E- marketing & E-commerce, skupiający się na prowadzeniu działalności online i jej zarządzaniu, a także na nowoczesnych strategiach w marketingu. Więcej informacji na stronie Akademii WSEI.
Jak prezentują się wyniki tegorocznej rekrutacji?
Wśród wybranych uczelni publicznych wyniki tegorocznej rekrutacji mogą wprawiać w pozytywny nastrój. Studia na UMCS przyciągnęły aż 16 tys. kandydatów, w tym aż 2 tys. studentów zagranicznych. Największą popularnością cieszyły się tam kierunki: psychologia, prawo i kryminologia. Na KUL o miejsca ubiegało się ponad 7 tys. kandydatów, z czego najbardziej obleganym był kierunek lekarski, dalej psychologia, pielęgniarstwo i kryminologia. Na Politechnikę Lubelską aplikowało prawie 4,5 tys. osób a do kierunków cieszących się największym zainteresowaniem należały: informatyka, budownictwo, finanse i rachunkowość a także inżynieria i analiza danych. Na Uniwersytet Przyrodniczy zgłosiło się ponad 6 tys. kandydatów, najczęściej aplikujących na weterynarię, behawiorystykę zwierząt, dietetykę, czy też geodezję i kartografię. Więcej o wynikach na stronie.
Chcesz dowiedzieć się więcej o Lublinie Akademickim? Obserwuj nasze strony: Facebook, Instagram, Nauka, Student.