Lublin bierze udział w konkursie „Inteligentne Przejście” organizowanym przez Orange Polska. W trzech zwycięskich miastach firma Orange Polska przekształci po jednym niebezpiecznym przejściu dla pieszych w dużo bezpieczniejsze, aktywne przejście „smart”. Głosowanie online trwa do 28 marca br.
W Lublinie przejściem wytypowanym do modernizacji jest to zlokalizowane przy alei Władysława Andersa. Jak działa inteligentne przejście? Czujniki ruchu wykrywają pieszego już z odległości kilkunastu metrów i natychmiast aktywują świetlną i dźwiękową sygnalizację ostrzegawczą. Specjalny system doświetlania sprawia, że przechodzący są lepiej widoczni dla kierowców. Z kolei sygnały dźwiękowe ostrzegają mniej uważnych pieszych, że zbliżają się do pasów.
Bezpieczeństwo mieszkanek i mieszkańców jest dla nas priorytetem, dlatego systematycznie rozwijamy i modernizujemy infrastrukturę drogową na terenie miasta. Jednym z ostatnich działań jest projekt „Poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego w rejonie przejść dla pieszych w mieście Lublin”, na który otrzymaliśmy unijne wsparcie finansowe w wysokości blisko 400 tys. zł. Budowa inteligentnego przejścia na al. Generała Władysława Andersa z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa zarówno pieszych, jak i kierowców. Dlatego prosimy mieszkańców o oddanie głosów na nasz projekt – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
Głosować na Lublin mogą wszyscy bez względu na miejsce zamieszkania. Każdy głos się liczy, wystarczy wejść na stronę konkursu i postąpić zgodnie z instrukcją. Duże i małe miasta mają równe szanse na wygraną, bo organizatorzy przypisują głosom na każde miasto odpowiednią wagę, proporcjonalne do liczby jego mieszkańców.
– Już ponad sto miast w Polsce korzysta z inteligentnych rozwiązań, w tym z przejść dla pieszych „smart”. Nowe technologie mogą zwiększyć bezpieczeństwo również w Lublinie, dlatego serdecznie zachęcamy wszystkich do głosowania w konkursie „Inteligentne przejście” – mówi Daria Drabik – koordynatorka konkursu w Orange Polska.
Według statystyk Komendy Głównej Policji w 2021 r. w Polsce na przejściach dla pieszych doszło do ponad 2 300 wypadków, w których zginęły 153 osoby, a 2275 zostało rannych. Większość z nich miała miejsce jesienią i zimą, kiedy widoczność przy wcześnie zapadającym zmierzchu mocno się pogarsza. Znacznej części z tych wypadków można było zapobiec.
Głosowanie potrwa do 28 marca i odbywa się na stronie internetowej konkursu. Tam znajdują się również aktualizowane na bieżąco wyniki głosowania.
Osoby do kontaktu:
Dorota Wolińska Wydział Strategii i Przedsiębiorczości Urząd Miasta Lublin e-mail: dorota.wolinska@lublin.eu telefon: 881 523 423 | Agnieszka Stefaniuk Icon Strategies e-mail: a.stefaniuk@iconstrategies.pl telefon: 609 208 289 |