W marcu startuje 9. edycja jednego z kluczowych w Polsce oraz bezpłatnych wydarzeń, skierowanych do fanów nowych technologii – konferencja Check IT. Wydarzenie w formule hybrydowej odbędzie się w dniach 5-6 marca i będzie okazją do poszerzenia wiedzy oraz zainteresowań uczniów i nauczycieli szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z zakresu nowych technologii, ze szczególnym naciskiem na sztuczną inteligencję (artificial intelligence, AI), która poprowadzi nasz event!
Wydarzenie organizowane jest przez Urząd Miasta Lublin, w ścisłej współpracy z lubelskimi uczelniami, kołami naukowymi oraz specjalistami z branży IT, w ramach miejskiej inicjatywy Lubelska Wyżyna IT. Check IT skierowane jest zarówno do uczniów, którzy interesują się informatyką, jak i młodzieży, dla której świat nowych technologii nie jest jeszcze do końca znany.
– Branża IT w Lublinie rozwija się w zawrotnym tempie, obfitując w ponad 3,5 tysiąca firm z sektora ICT, które nieustannie potrzebują wykwalifikowanych specjalistów. Poprzez Check IT staramy się inspirować dzieci i młodzież do rozwijania swoich zainteresowań nowymi technologiami już od najmłodszych lat oraz zachęcamy ich do dalszej edukacji w tym kierunku, w ramach studiów na lubelskich uczelniach. Podczas wydarzenia, udowodnimy po raz kolejny, że Lublin jest kluczową lokalizacją IT w Polsce Wschodniej i stanowi doskonałe miejsce rozwoju swojej kariery zawodowej w branży informatycznej – mówi dr Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
W programie konferencji, współtworzonym we współpracy z blisko 50 partnerami ze środowiska akademickiego i branży IT, znalazło się, aż 70 prelekcji, warsztatów i spotkań poświęconym nowym technologiom, edukacji oraz karierze w branży IT. Wydarzenie co roku przyciąga coraz więcej entuzjastów nowych technologii nie tylko z Lublina, ale i z całej Polski. W ubiegłorocznej edycji konferencji oraz wydarzeniach towarzyszących wzięło udział ponad 3200 osób.
– Check IT to coroczne święto młodych pasjonatów zaawansowanych technologii, dostarczające uczniom i nauczycielom niezapomnianych wrażeń związanych z odkrywaniem świata IT. W tym roku motywem przewodnim jest sztuczna inteligencja, która aktualnie stanowi kluczowy obszar rozwoju dla wielu branż i dziedzin życia. Podczas wydarzenia nie tylko poznamy narzędzia AI wspomagające pracę specjalistów w branży informatycznej oraz nasze codzienne życie, ale też porozmawiamy o jej etycznym i społecznym wymiarze. W związku z tym przygotowaliśmy wyjątkową niespodziankę i do objęcia roli konferansjera zaprosiliśmy właśnie sztuczną inteligencję – mówi dr Mariusz Sagan, Dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin.
Pierwszy dzień konferencji (5 marca) odbędzie się w formie stacjonarnej na terenie Lubelskiego Centrum Konferencyjnego w Lublinie przy ul. Artura Grottgera 2. Wspólnie z przedstawicielami lubelskich uczelni i specjalistami z branży IT przygotowaliśmy szeroką ofertę prelekcji oraz warsztatów m.in. z zakresu sztucznej inteligencji, robotyki, języków programowania, tworzenia gier komputerowych, modelowania 3D, QGIS, arduino, cyberbezpieczeństwa, czy też ścieżki kariery w branży IT. Prelekcje na auli będą dodatkowo streamingowane na żywo i zamieszczone na kanale YouTube. W programie znajduje się także specjalna oferta prelekcji dla nauczycieli, w ramach tzw. Pokoju Nauczycielskiego, poświęconych takim zagadnieniom jak: sztuczna inteligencja w edukacji, potencjał lubelskiej branży IT, kompetencje uczniów wymagane na ryku pracy w sektorze ICT, aplikacje wspomagające pracę nauczycieli i uczniów, a także przygotowanie ucznia do pierwszej rozmowy rekrutacyjnej. Pamiętamy też o szkołach podstawowych. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy blok zajęć i warsztatów pod nazwą Check IT Junior.
Całość wydarzenia jak co roku, uświetnią atrakcje w Strefie Gier, takie jak pokazy dronów, robotów, okularów Oculus Rift, drukarek 3D i wiele innych ciekawostek technologicznych. Uczestnicy konferencji będą mieli dodatkowo okazję do zapoznania się z ofertą studiów informatycznych na lubelskich uczelniach i udziału w spotkaniach z przedstawicielami lubelskich firm z branży IT.
Podczas drugiego dnia konferencji (6 marca) odbędą się prelekcje i warsztaty online uzupełniające powyższe zagadnienia z zakresu nowych technologii, natomiast w dniach 7-22 marca br. będą miały miejsce Wydarzenia Towarzyszące, czyli warsztaty stacjonarne organizowane na terenie zarejestrowanych szkół z Lublina, uczelni oraz w siedzibach lubelskich firm IT.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak obowiązuje wcześniejsza rejestracja na stronie www.checkit.lublin.eu, która rozpocznie się 19 lutego br. o godz. 9.00. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc na warsztaty, o uczestnictwie decydować będzie kolejność zgłoszeń.
Szczegółowe informacje na temat konferencji, program oraz regulamin znajdują się na stronie www.checkit.lublin.eu oraz na wydarzeniu Check IT 2024 na portalu Facebook.