Przedstawiciele Agencji Rozwoju Regionalnego Północno-Wschodniej Rumunii – Sebastian Hrib and Dorin Cristian Minea – podczas dwudniowej wizyty w Lublinie mieli okazję poznać strategie i inicjatyw mających na celu wspieranie rozwoju regionalnego i przyciąganie inwestycji.
Pierwszy dzień wizyty zaczęliśmy od spotkania z dr Mariuszem Saganem, Dyrektor Wydziału Strategii i Relacji Inwestorskich Urzędu Miasta Lublin, który przedstawił strategiczne podejście Lublina do bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) zarówno na poziomie lokalnym, jak i regionalnym. Podkreślił znaczenie tworzenia środowiska przyjaznego inwestorom w celu kultywowania trwałych, długoterminowych partnerstw gospodarczych. Następnie dr Marcin Garbowski omówił kluczowe działania i zachęty, które Lublin wdraża w celu przyciągnięcia i zatrzymania inwestorów, podkreślając atrakcyjność Lublina jako prężnie rozwijającej się destynacji biznesowej. Następnie Ewa Malec reprezentująca referat promocji gospodarczej i rozwoju miasta podkreśliła nasze innowacyjne strategie promocyjne, wyjaśniając, w jaki sposób ukierunkowane kampanie i działania informacyjne wpływają na zwiększenie rozpoznawalności i atrakcyjności Lublina. Na koniec Edyta Wiśniewska, reprezentująca Wydział Kultury Urzędu Miasta Lublin, omówiła w jaki sposób Urząd Miasta Lublin wspiera pobudzanie ducha przedsiębiorczości, wzmacniając zaangażowanie mieszkańców w inicjatywy lokalne.
Podczas spotkania Krzysztof Raganowicz i Marcin Kęćko, dyrektor Biura Rozwoju Turystyki, omówili w jaki sposób rozwój sektora turystycznego może służyć jako katalizator wzrostu gospodarczego. Ponadto Krzysztof Stanowski, kierownik Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Lublin, przedstawił obiecujące możliwości współpracy z miastami w Ukrainie, pokazując, w jaki sposób synergie regionalne mogą napędzać wzajemny wzrost i rozwój. Na koniec wysłuchaliśmy również prezentacji naszych gości, którzy podzielili się cennymi spostrzeżeniami na temat reprezentowanego przez nich regionu Rumunii. Przedstawili oni przegląd wizji i usług swojej agencji, szczegółowo opisując zintegrowane usługi rozwoju regionalnego, a także strategie przyciągania inwestycji zagranicznych i zarządzania znaczącymi projektami. Ich prezentacja podkreśliła mocne strony regionu, potencjał inwestycyjny i bieżące projekty mające na celu wspieranie zrównoważonego wzrostu i budowanie marki regionalnej.
Pierwszy dzień zakończyło spotkanie z Maciejem Dudkowskim z PwC, który podzielił się sukcesami dotyczącymi strategii utrzymania inwestorów w sektorze usług. Przykłady te podkreśliły nasze zaangażowanie w zapewnianie wyjątkowego wsparcia i zasobów naszym inwestorom, wzmacniając reputację Lublina jako jednego z wiodących ośrodków rozwoju gospodarczego.
Drugi dzień wizyty wypełniły spotkania z lubelskimi firmami oraz instytucjami otoczenia biznesu. Dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznego, gdzie spotkaliśmy się z Magdaleną Stachyrą, prezeską LPNT. Wizyta ta pozwoliła uczestnikom zapoznać się ze specyfiką pracy w lubelskim ekosystemem startupowym oraz programami prowadzonymi przez Park. Następnie odwiedziliśmy Fundację OIC Poland, siedzibę platformy startowej Unicorn Hub, gdzie Ewelina Iwanek, prezeska Fundacji, przedstawiła w jaki sposób hub wspiera startupy, łącząc je z niezbędnymi zasobami i mentoringiem. Następnie Bogdan Łukasik z Modern Expo poprowadził dyskusję na temat wpływu bliskości Ukrainy na gospodarkę Lublina. Podzielił się cennymi spostrzeżeniami na temat tego, w jaki sposób ta relacja geograficzna może stworzyć nowe możliwości handlowe i inwestycyjne, wzmacniając strategiczną pozycję Lublina w regionie.
Ostatnie wizyty odbyły się w firmach działających w lubelskiej strefie ekonomicznej. Pierwszą z nich była firma Modern Expo, w której Bogdan Łukasik poprowadził dyskusję na temat wpływu bliskości Ukrainy na gospodarkę Lublina. Podzielił się cennymi spostrzeżeniami na temat tego, w jaki sposób ta geograficzna relacja może stworzyć nowe możliwości handlowe i inwestycyjne, wzmacniając strategiczną pozycję Lublina w regionie. Na zakończenie dnia Robert Bronisz zaprezentował studia przypadków z ABM Greiffenberger, przedstawiając skuteczne strategie zatrzymywania inwestorów w sektorze produkcyjnym. Jego przykłady podkreśliły znaczenie budowania silnego partnerstwa i zapewniania stałego wsparcia dla zrównoważonego wzrostu.
Te dwa dni intensywnych i inspirujących spotkań stały się doskonałą podstawą do dalszych rozmów i przyszłych inicjatyw mających na celu wzajemny rozwój gospodarczy między Lublinem, a północno-wschodnim regionem Rumunii.