Pomysł stworzenia transeuropejskiej trasy na wschodnich antypodach Wspólnoty pojawił się wiele lat temu. Teraz projekt został wniesiony na listę unijnych priorytetów inwestycyjnych. Via Carpatia będzie miała ogromne znaczenie dla Europy Wschodniej, w tym również dla Lublina.
Trasa północ-południe
Pierwsze ustalenia dotyczące Via Carpatia zapadły już w 2006 roku podczas spotkania reprezentantów Polski, Litwy, Słowacji i Węgier w Łańcucie. Wkrótce do projektu dołączyły również Rumunia, Bułgaria, Grecja i Turcja.
Wschodnioeuropejski korytarz transportowy ma łączyć litewską Kłajpedę z portami w Rumunii i Grecji. Trasa będzie przebiegać przez Kowno, Białystok, Lublin, Rzeszów, Koszyce i Debreczyn, a dalej w Rumunii rozwidlać się na wschód do Konstancy i na południe do Salonik z odnogą do Swilengardu – ważnego przejścia granicznego u styku terytoriów Bułgarii, Grecji i Turcji. Odcinek Via Carpatia w Polsce będzie miał długość 760 km, a cała trasa 7700 km.
W kwietniu tego roku, po wspólnych dyskusjach organów Unii Europejskiej, Via Carpatia została włączona do programu TEN-T (Transeuropejskiej Sieci Transportowej). Jej wszystkie odcinki transgraniczne na trasie od Litwy przez Polskę, Słowację, Węgry, aż do Rumunii, wraz z odcinkami transgranicznymi z Białorusią i Ukrainą, znalazły się na liście inwestycji priorytetowych, dofinansowanych z europejskiego funduszu „Łącząc Europę” na lata 2021-2027. Tym samym kraje, przez które będzie przebiegać trasa, otrzymały gwarancję pełnej realizacji projektu.
Via Carpatia przez Lublin
Lublin jest jednym z miast, które znalazły się na szlaku Via Carpatia. To ogromna szansa dla naszego miasta – jego gospodarki, rozwoju turystyki i samych mieszkańców.
Bliskość trasy, która łączy Kraje Bałtyckie z Bałkanami i krzyżuje się z najważniejszymi korytarzami transportowymi na wschód i zachód Europy, daje Lublinowi możliwość rozwoju w zakresie logistyki i produkcji. Usytuowanie miasta niedaleko wschodniej granicy Unii Europejskiej pozwala na stworzenie w regionie ważnego ośrodka magazynowego i przeładunkowego, a także poszerzenie rynku zbytu produktów schodzących z taśm lubelskich fabryk. Łatwy dojazd, wygodne rozwiązania infrastrukturalne i pozytywny obraz gospodarczego Lublina to atuty w oczach potencjalnych inwestorów.
Co ważne, Via Carpatia otworzy drzwi nie tylko lokalnej gospodarce, ale i samych mieszkańcom. Ułatwiony dojazd do miast Europy Wschodniej, a nawet miejscowości w samym regionie, da poczucie komfortu i zwiększy mobilność lublinian. Pozytywnych efektów można upatrywać się również w drugą stronę – dostępność transportowa Lublina zachęci turystów do przyjazdu i wpłynie pozytywnie na wizerunek miasta jako miejsca spotkań dla biznesu, a także dogodnej lokalizacji do organizowania targów, konferencji i imprez masowych.